Gratis

Specialist SSM

Bergerat Monnoyeur

Candidatul Ideal

Specialistul SSM are ca principal obiectiv coordonarea si indeplinirea activitatilor de Sanatate si Securitate in Munca pentru angajator.

Activitatea va avea loc la sediul din Mogosoaia si va include vizite la sediile din teritoriu ale companiei.

Cerinte:
Studii superioare
Cunostinte legislative in domeniu
Curs obligatoriu Securitate Sanatate in Munca 80 ore
Permis de conducere, categoria B - disponibilitate pentru deplasari
Cunoasterea legislatiei in domeniul securitatii sanatatii in munca
Cunostinte PC (World, Excel)
Limba engleza nivel mediu
Curs evaluator de risc de accidentare si imbolnavire profesionala (prezinta un avantaj)
ISO 45001 (prezinta un avantaj)

Competente
Buna capacitate organizatorica
Foarte buna comunicare si capacitate de formare
Responsabilitate, seriozitate, spirit de echipa

Descrierea jobului

Raportarea catre Directorul Resurse Umane referitor la functionarea Securitatii si Sanatatii in Munca, in cadrul organizatei;
Colaborarea cu terte parti (colaboratori, consultanti, auditori externi) referitor la securitate sanatate in munca;
Monitorizarea instruirii personalului organizatiei in ceea ce priveşte securitatea sanatatea in munca;
Identificarea pericolelor si evaluarea riscurilor in cadrul organizatiei;
Elaborarea, monitorizarea si actualizarea planului de prevenire si protectie;
Elaborarea si actualizarea instructiunilor proprii de securitate si sanatate in munca si difuzarea acestora in punctele de lucru dupa aprobarea de catre angajator;
Propunerea atributiilor si raspunderilor in domeniul SSM ce revin lucratorilor in vederea consemnarii in fisa postului;
Verificarea insusirii si aplicarii de catre toti lucratorii a masurilor din planul de prevenire si protectie, a instructiunilor proprii, precum si a atributiilor si responsabilitatilor ce le revin in domeniul SSM;
Intocmirea necesarului de documentatie cu caracter tehnic de informare si instruire a lucratorilor in domeniul SSM;
Elaborarea tematicii pentru toate fazele de instruire, stabilirea in scris a periodicitatii instruirii, asigurarea informarii si instruirii lucratorilor in domeniul SSM si verificarea insusirii si aplicarii de catre lucratori a informatiilor primite;
Elaborarea programului de instruire-testare la nivelul tuturor diviziilor;
Asigurarea intocmirii planului de actiune in caz de pericol grav si iminent si asigurarea instruirii lucratorilor privind aplicarea lui;
Evidenta zonelor cu risc ridicat si specific pe securitate sanatate in munca;
Stabilirea zonelor care necesita semnalizare de securitate sanatate in munca, stabilirea tipului de semnalizare necesar si amplasarea semnalizarii;
Evidenta meseriilor si a profesiilor prevazute de legislatia specifica pentru care este necesara autorizarea exercitarii lor;
Evidenta posturilor care necesita examene medicale suplimentare, testarea aptitudinilor si/sau control psihologic periodic;
Efectuarea controalelor interne la locurile de munca cu informarea in scris a Directorului Resurse Umane asupra deficientelor constatate si asupra masurilor propuse in vederea remedierii acestora;
Identificarea echipamentelor de protectie necesare pentru posturile de lucru, intocmirea necesarului de dotare a lucratorilor cu echipament individual de protectie, aprovizionarea necesarului de echipament individual de protectie de si predarea actestuia catre lucratori;
Participare la cercetarea evenimentelor si intocmirea evidentelor conform prevederilor legale;
Elaborarea rapoartelor privind accidentele de munca suferite de lucratorii din societate, in conformitate cu prevederile legale;
Colaborarea cu lucratorii si/ sau reprezentantii lucratorilor, serviciul extern de prevenire si protectie, medicul de medicina muncii in vederea coordonarii masurilor de prevenire si protectie;
Urmarirea realizarii masurilor dispuse de catre Inspectorii de Munca cu prilejul vizitelor de control si al cercetarii evenimentelor;
Urmarirea actualizarii planului de protectie si prevenire;
Urmarirea efectuarii de instructaje specifice SSM pentru angajatii si colaboratorii clientilor/furnizorilor/altor parteneri pe aria de lucru din incintele societatilor.
Intocmirea unui necesar de mijloace materiale pentru desfasurarea activitatii de securitate sanatate in munca;
Acordarea asistentei tehnice de specialitate in situatii critice.

Ce iti oferim?
Pachet salarial motivant, bonusuri de performanță.
Asigurare de viață cu clauză de decontare a unor cheltuieli medicale in valoare de 1000 lei pe an;
Asigurare de sănătate care include gratuit consultatii, analize si investigatii amanuntite;
Tichete cadou pentru copii cu ocazia zilei de 1 Iunie si a sărbătorilor de iarnă;
Tichete de masă în valoare de 35 RON/ zi lucratoare;
Acces la biblioteca on- line Bookster.
Laptop, telefon, masina de serviciu.

Suntem BERGERAT MONNOYEUR, parte a Grupului Monnoyeur (Franta, 1906), societate constituita in Romania in 1991, cu sediul la Bucuresti (Mogosoaia). Suntem unic distribuitor Caterpillar in Romania si Republica Moldova. Comercializam si oferim service pentru: utilaje pentru constructii; stivuitoare; echipamente constructie si intretinere drumuri. Asiguram acoperire nationala si sprijin local clientilor nostri la Bucuresti, Timisoara, Cluj-Napoca, Brasov, Iasi, Piatra-Neamt, Galati, Constanta, Craiova, Pitesti si Chisinau.

Publicat 11 Mart. 2024 Reactualizat 8 Apr. 2024 Expiră 10 Apr. 2024