Gratis

SEF TURA STATII GR.1,2

COMPANIA NATIONALA DE TRANSPORT AL ENERGIEI ELECTRICE TRANSELECTRICA SA SUCURSALA DE TRANSPORT SIBIU

Candidatul Ideal

  • studii de bază: S / ECTS+M / ECTS / SSD / Ms / M – specializări: sisteme electrice, electrotehnică, electromecanică, ingineria sistemelor electroenergetice, electroenergetică, energetică industrială sau asimilat acestora;
  • cunoștinte teoretice referitoare la echipamentele primare și secundare din stațiile de transformare;
  • experiență în exploatarea instalațiilor de transport și distribuție a energiei electrice – constituie avantaj;
  • abilităţi: capacitate de comunicare cu personal de conducere, cu persoane din afara Companiei; capacitate de a se face înţeles în procesul de comunicare; capacitate de analiză şi sinteză; capacitate de a lucra în echipă; capacitatea de a primi, analiza, asimila şi optimiza informaţii; adaptabilitate şi promptitudine în rezolvarea sarcinilor de lucru; percepţia situaţiilor critice; autodisciplină în ceea ce priveşte desfăşurarea activităţilor de serviciu; disponibilitate în afara orelor de program; rezistenţă la stres; spirit de iniţiativă, loialitate;
  • apt din punct de vedere medical și psihologic, în conformitate cu prevederile Legii nr.319/2006 în vigoare;
  • cunoștințe utilizare PC;

Descrierea jobului

  • supravegherea și exploatarea instalațiilor din stația 400/110 kV Braşov;
  • efectuarea manevrelor programate și a manevrelor pentru eliminarea avariilor;
  • efectuarea controlului în stație, înregistrarea parametrilor de funcționare a instalațiilor, depistarea și anunțarea neconformităților;
  • admiterea la lucru a personalului delegat, recepția lucrărilor din stație și efectuarea probelor de funcționare cu aparatajele de comutație, după lucrări;
  • activitatea presupune lucrul în ture, durata timpului de lucru fiind de 12 ore.

Compania Națională de Transport al Energiei Electrice “Transelectrica” – S.A. este operatorul de transport și de sistem din România, având un rol cheie pe piața de energie electrică din România.
Compania gestionează, operează, întreține, modernizează și dezvoltă sistemul electric de transport și asigură schimburile de electricitate între țările Europei Centrale și de Răsărit. Este responsabilă pentru transportul energiei electrice, funcționarea sistemului și a pieţei, asigurarea siguranței Sistemului Electroenergetic Naţional. De asemenea, reprezintă principala legătură dintre cererea şi oferta de electricitate, echilibrând permanent producția de energie cu cererea.
Publicat 29 Febr. 2024 Reactualizat 29 Febr. 2024 Expiră 30 Mart. 2024