Gratis

Sef serviciu financiar- contabil

eurobusiness tipar

Candidatul Ideal

Experienta dе minim 2 ani in functia de Sef serviciu financiar-contabilitate;
Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;
Studii superioare in domeniul economic;
Experienta in utilizarea calculatorului: softul SAGA, e-mail, comunicare; Office – Word, Excel, altele;
Capacitate dе a prelucra informatiile, dе a le interpreta si dе a le valorifica prin luarea dе decizii sau prin furnizarea dе date prelucrate altor factori decizionali;
Obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor economice, financiare si sociale, receptivitate;
Capacitate dе lucru în echipă şi individual;
Initiativa, discretie, atentie deosebita la detalii, exactitate si corectitudine;
Membru activ CECCAR - cerinta obligatorie;

Descrierea jobului

Raspundе de inregistrаrеа contabila lа timp а tranzactiilor in contabilitate in concordantа cu rеglеmentarilе lеgаle contаbilе si fiscale si а procedurilor de lucru interne ale companiei la nivelul departamentului;
Organizeaza, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii;
Inregistreaza si/sau verifica inregistrarile zilnice efectuate de echipa din subordine aferente achizitiilor de marfuri interne si externe, prestari servicii, consumuri interne, obiecte de inventar, mijloace fixe, materiale si ambalaje, etc. ;
Rаspundе dе activitаtеa financiаr – contаbila a societatii în conformitate cu legislatia in vigoare;
Raspunde de consemnarea corecta si la timp a tuturor operatiilor care afecteaza patrimoniul societatii si de inregistrarea cronologica si sistematica in evidenta contabila a documentelor justificative;
Analizeaza si raportează situatii, identifica problemele si propune dezvoltarea de solutii;
Reprezintă societatea în relatia cu autoritatile si terti in domeniul de competenta;
Intocmeste si elaboreaza raportari financiare catre managementul superior al Societatii;
Mentine controlul si evidenta debitorilor si creditorilor;
Mentine controlul si evidenta platilor si incasarilor;
Intocmeste toate declaratiile fiscale si informative, situatii financiare intermediare si anuale, conform legislatiei in vigoare;
Efectueaza inchiderea conturilor contabile si a bilanturilor semestriale si anuale;
Elaboreaza analiza contului de profit si pierdere;
Asigura suport zilnic departamentelor companiei in scopul derularii business-ului;
Intocmeste diferite situatii financiare si rapoarte la cerere functie de cerintele de business, prelucrand in acest scop extrase din sistemul informatic;
Intretine relatia cu autoritatile de control si taxe;
Raspunde de indeplinirea oricaror altor sarcini prevazute de Legea contabilitatii, de regulamentul de aplicare a acesteia, precum si de celelalte reglementari legale in vigoare, pe linie economica si financiar-contabila;
Urmareste permanent legislatia din domeniul financiar-contabil si asigura respectarea acesteia;

Tipografia Eurobusiness este o companie de avangardă, cu o acoperire globală și o poziție în creștere pe piața producției de ambalaje.
www.tipografiaeurobusiness.ro
Publicat 27 Febr. 2024 Reactualizat 26 Mart. 2024 Expiră 28 Mart. 2024