Gratis

Sef de Santier Instalatii mecanice

IMSAT SA

Candidatul Ideal

Studii superioare tehnice sau experienta de cel putin 10 ani in santier, in domeniu mecanic
Cursurile de management constituie un avantaj
Minim 5 ani experienta in executie instalatii mecanice, pentru retail (galerii comerciale, mall-uri, hypermarket-uri), hale logistice/productie si spitale
Minim 3 ani in pozitii de conducere a unor echipe de executie
Disponibilitate pentru deplasari interne
Limba Engleza obligatoriu nivel avansat
Limba Franceza – minim cunostinte medii
Bun organizator
Abilitati de planificare si previzionare dezvoltate
Optimizarea proceselor de munca
Coordonarea mai multor echipe
Buna cunoastere a legislatiei si normelor interne de SSM
Abilitati dovedite de manager (stabileste obiective, aloca sarcini, monitorizeaza implementarea, dispune actiuni corective)
Abilitatea de a crea un climat de lucru stimulator pentru propria echipa
Bun comunicator (oral/scris, public/individual)
Orientare catre rezultat
Integritate
Rezistenta la stres in circumstante variate
Notiuni financiare de baza

Descrierea jobului

Pozitia raporteaza Managerului de Proiect si are in subordine Sefii de Echipa si Maistrii.

Responsabilitati:
Sanatatea si securitatea in munca
  • Este responsabil pentru respectarea permanenta, in cadrul santierului, a Politicii de Sanatate si Securitate in Munca a IMSAT si a tuturor reglementarilor legale in vigoare
  • Asigura, in perimetrul sau, respectarea si aplicarea prevederilor si cerintelor Legii 319/2006 privind sanatatea si securitatea in munca
  • Promoveaza permanent un comportament proactiv si responsabil al tuturor angajatilor din perimetrul sau in orice aspecte legate de Sanatatea si Securitatea in Munca.
  • Verifica starea EIP si EPC pentru personalul din subordine si solicita PM completarea acestora.
  • Verifica obtinerea tuturor avizelor necesare
  • Cordoneaza intocmirea planului SSM al santierului
  • Coordoneaza si raspunde de instruirea periodica a angajatilor din santier
  • Distribuie EIP adecvat personalului din subordine si se asigura permanent de purtarea corespunzatoare a acestuia de catre muncitori
  • Se asigura de mentinerea ordinii si a starii de curatenie pe santier
Operatiuni
  • Este conducatorul locului de munca, cu toate responsabilitatile legale si manageriale decurgand din aceasta.
  • Este principalul responsabil de succesul santierului pe care il conduce
  • Elaboreaza si conduce implementarea organizarii de santier
  • Verifica aplicarea corecta a metodelor de munca
  • Studiaza planul de implementare si elementele relevante ale contractului
  • Participa la KOM (Kick of meeting)
  • Analizeaza documentatia de executie si o distribuie si explica sefilor de echipa.
  • Verifica ca toate avizele necesare au fost obtinute
  • Estimeaza si planifica necesarul de materiale, utilaje, echipamente si resurse umane si perioadele de executie pentru lucrariile ce-i revin pe santier
  • Asigura organizarea rationala a proceselor de productie si a locurilor de munca din cadrul santierului, precum si distributia materialelor necesare in interiorul santierului
  • Asigura livrarea la timp, conforma si cu costuri minime a lucrarilor din santier
  • Intocmeste rapoartele zilnice de activitate, pe carele trimite catre Managerul de Proiect (PM)
  • Identifica lucrari suplimentare si informeaza PM
  • Verifica si planifica resursele si activitatile pe termen scurt (1- 3 saptamani)
  • Coordoneaza toate resursele santierului, in interiorul acestuia.
  • Asigura si incurajeaza calitatea lucrului in echipa
  • Intocmeste saptamanal raportul asupra stadiului avansului fizic al lucrarii
  • Intocmeste si actualizeaza graficul de executie a lucrarilor
  • Intocmeste pontajul intregului personal din santier si il trimite catre PM
  • Analizeaza problemele si riscurile si ia/propune (dupa caz) masuri corective
  • Verifica stadiul materialelor si echipamentelor livrate in santier
  • Informeaza despre orice activitate care poate sa influenteze bugetul
  • Controleaza permanent calitatea executiei
  • Coordoneaza direct executarea lucrarilor atribuite pe santierul respectiv de catre PM, cu respectarea prevederilor documentatiilor tehnice, ale normativelor in vigoare, ale procedurilor tehnice de executie (PTE), instructiunilor si deciziilor interne, la nivelul de calitate si la termnele stabilite in contractele incheiate cu Clientul
  • Supervizeaza logistica legata de lucrarile din santier
  • Este responsabil de inventarul sculelor si al echipamentelor de lucru din santier si de verificarea periodica a acestora conform normelor legale
  • Verifica si avizeaza situatiile de lucrari ale subcontractorilor
  • Asigura receptia materialelor si echipamentelor in santier
  • Participa la sedinta de retur de experienta dupa terminarea lucrarilor
Relatia cu clientul
  • Participa la intalnirile de santier cu reprezentantii clientului
  • Participa la intalniri de clarificare cu clientul si proiectantii
  • Gestioneaza relatia din santier cu contractorii si clientul
  • Stabileste impreuna cu clientul, atunci cand este cazul, situatiile de lucrari
  • Supune aprobarii clientului situatiile de lucrari si le transmite PM
  • Participa la receptia partiala interna, la testele de executie, precum si la receptia la terminarea lucrarilor si la punerea in functiune (impreuna cu reprezentantii Clientului)
  • Asigura legatura permanenta cu reprezentantii din santier ai clientului pentru rezolvarea oricaror probleme ce ar putea afecta semnarea receptiei
Se oferta:
Salariu motivant, mediu de lucru placut si profesionist, al 13lea salariu, cazare, diurna, transport, pachet de servicii medicale la o clinica privata, asigurari de viata.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Descrierea companiei

Integrator de servicii industriale:
- proiecte la cheie in industria cimentului, infrastructura telecomunicatii, echipamente electrice si de automatizari, retele voce-date, sisteme de securitate, confectii si structuri metalice
- antreprenor general constructii civile si industriale
Publicat 8 Mart. 2024 Reactualizat 5 Apr. 2024 Expiră 7 Apr. 2024