Gratis

Sef birou contabilitate

STANDARD CONT SRL

Candidatul Ideal

• absolvent al învățământului superior economic de specialitate;
• experienta de cel puțin 5 ani în domeniu, cuprinzând toate aspectele activității financiar-contabile;
• cunoștințe temeinice în ceea ce privește sistemul organizatoric și financiar-contabil;
• cunostinte solide în ceea ce privește legislația în vigoare privind domeniul financiar-contabil;
• capacitate de a prelucra informațiile, de a le interpreta și de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali;
• capacitate de organizare și conducere a activității serviciului;
• obiectivitate în aprecierea și analiza situațiilor economice, financiare și sociale, receptivitate, spirit de echipă (sincer, dispus la colaborare)
• cunoșterea programului de contabilitate SAGA.
• cunoştinţe bune MS Office.
• persoană independentă, responsabilă, atentă la detalii, cu abilităţi dezvoltate de comunicare, orientată spre obţinerea de rezultate.
• capacitate de lucru în echipă. Capacitate de comunicare.

Descrierea jobului

• organizează, îndrumă, conduce, controlează și răspunde de desfășurarea în mod eficient a activitățiilor financiar-contabile ale clientilor societatii de contabilitate în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare sau cu reglementările interne;
• organizează și coordonează contabilitatea operațiilor de capital, contabilitatea imobilizărilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea terților, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor și rezultatelor, contabilitatea angajamentelor și altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune în conformitate cu legislația în vigoare;
• urmărește respectarea principiilor contabile și ale evaluării patrimoniului (prudenței, permanenței metodelor, continuității activității, independenței exercițiului, intangibilității bilanțului de deschidere, necompensării);
• organizează și coordonează controlul financiar preventiv, stabilind operațiunile și documentele ce se supun controlului financiar preventiv, precum și persoanele care exercită acest control;
• organizează și participă la întocmirea lucrărilor de închidere a exercițiului financiar-contabil, la operațiunile de inventariere a patrimoniului urmărind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii;
• asigură îndeplinirea la termen a obligațiilor societății față de bugetul statului și terți în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare;
• supraveghează reconcilierea și închiderea conturilor;
• asigură și răspunde de elaborarea balanței de verificare la termenele stabilite de legislația în vigoare;
• avizează lucrări pe probleme de contabilitate a stocurilor, de urmărire, evidență, decontări, cheltuieli-venituri, bilanț, analize de sistem, tehnică de calcul;

Suntem o societate comercială, autorizată CECCAR, care ofera servicii contabile complete pentru companii mici şi medii. Colectivul este format din experţi contabili și economişti.
Publicat 20 Mart. 2024 Reactualizat 17 Apr. 2024 Expiră 19 Apr. 2024