Gratis

Sales representative Slatina

VIMETCO EXTRUSION SRL

Candidatul Ideal

Bachelor's Degree in Engineering (Mechanical)
Relevant work experience in production environment and industrial sales
Extrusion knowledge
Result and cost oriented, technical understanding
Problem solving and creative, analytical skills
Proactive way of working and active participation in meetings
Product knowledge/ selling to customer needs
Strategic and commercial thinking
Risk evaluation
Team player
Excellent communication skills
Advanced level of English
Understanding technical drawing 2D and 3D – advanced level
Project Management

Descrierea jobului

Supporting sales team for solution selling, planning, and executing strategic deals, managing technical aspects of responses, communicating customer needs to ︁︀​︂︃︃​︁︂︁​︆︄R&D/Technical teams, and collecting competitive intelligence
Serves customers by determining their needs and designing customized products and/or services.
By responding to inquiries and requests, provides technical and engineering information on a product, service, or equipment.
Prepares cost calculations after reviewing all pertinent customer documentation.

Demonstrates or explains cost savings to win over customers.

Supports members of other departments: engineering/process, production, and quality with relevant information from the customer. Translation of product requirements into the organization.
Assists colleagues with cost calculations, bids, and tenders for existing or new inquiries and customers from technical perspective.
Contributes actively to the change from standard to customer special profiles preferably with surface treatment and machining.
Understands new product requirements and guides the organization to identify future growth possibilities by either expanding our current portfolio and/or customer markets.
Participates to sales meetings.
Main technical contact for customers
Ready to travel.

Vimetco Extrusion (România - Slatina) face parte din grupul internațional Vimetco - unul dintre cei mai buni producători de aluminiu din lume cu active de producție majore în China, România și Sierra Leone. În cei peste 17 ani de existență, perioadă în care s-au făcut investiții majore, Vimetco Extrusion și-a câștigat recunoașterea nu numai ca cel mai mare extruder din România, ci și ca un jucător semnificativ pe piața de extrudare din vestul Europei. Certificat ASI si ISO 9001: 2008, operand în prezent 3 prese de extrudare, Vimetco Extrusion are peste 400 de angajați dedicați să îndeplinească și să depășească așteptările clienților.

Publicat 16 Mai 2024 Reactualizat 13 Iun. 2024 Expiră 15 Iun. 2024