Gratis

Sales Manager ADS (Seller Growth Team)

eMAG

Candidatul Ideal

eMAG își pune platforma la dispoziția unor companii externe, care își vând propriile produse prin site-ul nostru, ele fiind listate pe eMAG și vizibile pentru toți clienții noștri. Echipa Marketplace se ocupă de tot ce înseamnă relația cu sellerii, începând chiar de la zero: contracte, termeni de prezență pe eMAG, plăți, produse listate, reguli de colaborare.
Urmăreste și analizează trendurile de consum, contactează potențialii selleri și îi ajută pe cei prezenți pe Marketplace să-și dezvolte business-ul alături de noi.

Știi că te potrivești dacă:
  • Ai experienta in vanzari B2B minim 3-4 ani;
  • Ai experienta promovare online, e-commerce, digital performance marketing, Google ads, Facebook Ads, minim 1 an;
  • Esti familiarizat cu metrici specifici SEM: CTR, CPS, ROAS, click-uri, afisari, rata de conversie, cost conversie, etc;
  • Ai studii superioare finalizate sau in curs de finalizare;
  • Ai experienta intr-un post similar reprezinta un avantaj;
  • Ai bune abilitati de analiza şi sinteza;
  • Cunosti Limba Engleza (nivel mediu spre avansat);
  • Cunosti Limba Maghiara si Bulgara (nivel mediu spre avansat);
  • Operezi PC (nivel mediu cunostinte MS Office – Word, Excel, Outlook);
  • Cunosti tehnici de comunicare si negociere;
  • Cunosti tehnici de marketing online, usability;
  • Ai cunostinte tehnice IT;
  • Ai capacitate de invatare continua şi utilizare soft-uri specifice activitatii zilnice;
  • Ai abilitati de comunicare, atitudine pozitiva;
  • Ai gandire logica, structurata;
  • Ai orientare catre rezultate; flexibilitate şi creativitate.

Descrierea jobului

Scopul rolului il reprezinta cresterea ratei de adoptie pentru serviciile eMAG (ADS, Genius, Crossborder şi Fulfillment by eMAG) şi imbunatatirea performantei sellerilor care adopta aceste servicii.

Responsabilități:
  • Esti responsabil de adoptia sellerilor inrolati in marketplace a serviciului de promovare eMAG ADS;
  • Analizezi rezultatele campaniilor eMAG ADS si propui recomandari pentru optimizare;
  • Te ocupi de cresterea bugetului alocat pentru campanii de promovare eMAG ADS si realizarea cifrelor de vanzari si a targetului alocat conform KPI's;
  • Urmarirea ratei de adoptie servicii si a planului de vanzari cu recurenta zilnica;
  • Prospectarea pietei in vederea definitivarii potentialului sellerilor din alocare;
  • Suport operational pentru alte subdepartamente din cadrul Marketplace;
  • Analiza constanta a rezultatelor si a performantei partenerilor din portofoliu;
  • Suport in dezvoltarea si promovarea gamei de produse a partenerului si in imbunatatirea cifrei de afaceri;
  • Analiza oferte parteneri pentru campanii strategice;
  • Participarea activa in cadrul proiectelor periodice: finance, modificari comision, integrari curieri si a evenimentelor precum Sellers’ Day, Black Friday;
  • Suport oferit partenerilor in activarea conturilor pe platformele eMAG Ro/Hu/Bg si actualizarea permanenta a datelor;
  • Suport oferit pentru accesul in categorii noi de produse si actualizarea comisioanelor conform cu grila standard.

Te bucuri de beneficii precum:
  • Abonament medical la una dintre clinicile Medicover, MedLife sau Regina Maria;
  • Buget flexibil pe care îl poți investi în tine așa cum îți dorești: tichete de masă, tichete de vacanță, vouchere culturale, pensii private, cursuri de limbi străine, carduri-cadou eMAG, Fashion Days, Tazz, Therme și Genius, abonament la diferite săli de sport sau chiar cursuri pentru dezvoltarea ta profesională;
  • Diferite discount-uri la partenerii noștri: banking, telefonie, medicină dentară sau wellness;
  • Acces la biblioteca Bookster și credite pe platforma de sănătate psiho-emoțională Atlas;
  • Un mediu de învățare accelerată, cu acces la peste 100.000 de resurse online si platfome, academii de învățare dedicate zonei tale de business și programe de dezvoltare;
  • Un birou prietenos. Am reamenajat sediul nostru central să se potrivească modului de lucru hibrid: am dublat numărul sălilor destinate întâlnirilor și le-am echipat cu tehnologie de ultimă generație;

Ești curios să afli mai multe despre următorul pas din cariera ta? Aplică acum și, dacă te potrivești cu rolul dorit, te vom contacta pentru a stabili un interviu!

Descrierea companiei

Grow Faster.

Suntem mereu în căutarea celor cu adevărat pasionați de ceea ce fac. Dacă ești printre ei, sigur există un loc pentru tine în eMAG. Am crescut foarte rapid și suntem hotărâți să o facem în continuare. Ce ne-a adus aici a fost dorința de evoluție continuă și rezultate concrete.

La eMAG, o serie de principii puternice ne ghidează zi de zi: înțelegem clientul, gândim ca un antreprenor de succes, luăm decizii bazate pe date, analizăm impactul lor, acționăm responsabil, ne susținem reciproc și creștem împreună cu business-ul. Ele ne definesc și ne ajută să devenim destinația preferată de shopping pentru clienții noștri.

Aproape 6000 de colegi lucrează acum în eMAG. Credem foarte mult în dezvoltarea oamenilor și din acest motiv investim în fiecare an mai multă energie și resurse pentru a rămâne o organizație care învață în permanență. Vrem să ne asigurăm că tu vei avea cei mai talentați colegi și mediul în care să crești și să obții performanțe, să devii ce îți dorești la nivel uman și profesional.

Împreună suntem eMAG Teams. Descoperă mai multe despre echipele noastre aici. https://teams.emag.ro/.

Publicat 25 Mart. 2024 Reactualizat 24 Apr. 2024 Expiră 24 Apr. 2024