Gratis

Responsabil garantii auto / Warranties Specialist

DAIMLER TRUCK & BUS ROMANIA SRL
2 poziții

Candidatul Ideal

Daimler Truck & Bus Romania is looking for Warranties Specialist/Responsabil Garantii, to join our After -Sales Trucks team in Bucharest area! Warranty Specialist/Responsabilul Garantii uses knowledge, education and expertise to support Daimler business partners in realization and delivery of optimal data quality and customer oriented solutions, in accordance with Daimler Truck Policies, Vision, Mission, Values.
We would like to get to know you, if you share our values of passion, integrity, respect, discipline and diversity and if you agree, that ‘premium’ and ‘excellence’ are attributes not just for our products, but also for your work.

Training and qualification: University (Degree) - Mechanical engineer
Technical knowledge:
  • PC knowledge: Word, Excel, PowerPoint
  • Language: English fluent (a second foreign language is a plus)
  • Strong digital skills (you will work in various specific IT programs)
  • Automotive background (previous experience in workshop activity is a plus)
Soft skills/individual competence:
  • Organized, punctual, flexible, ambitious, responsible
  • Pro-active attitude and good problem solving skills
  • Team worker
  • Communication abilities, goal oriented
  • Customer- and result-oriented, proving professional integrity and ethics.

Descrierea jobului

Responsibilities:
  • To check goodwill requests and the warranty and Service Contracts Claims from a technical and financial point of view, to comply with factory technical information and Daimler warranty rules;
  • To maintain warranty and service Contracts IT specific systems, by updating the settings, if requested
  • To know and stay up-to-date with all Warranty & Service Contracts rules & regulations and all Technical Information
  • To observe and report irregularities
  • To take part in regular meetings and discussions related to warranty & technical topics
Benefits:
  • company bonus after first year in the company
  • vacation bonus once a year
  • private health insurance
  • meal tickets 35 RON/day
  • Linkedin Learning full access & Bookster

Daimler Truck & Bus Romania SRL, companie aflată sub umbrela Daimer Truck AG, comercializează în România camioanele, autobuzele și autocarele brandurilor Mercedes-Benz și Setra.

Cu o istorie de peste 130 ani, Mercedes-Benz este unul dintre pilonii tradiționali ai inovațiilor în domeniul mobilității. În anul 1896, Gottlieb Daimler și Carl Benz au proiectat şi construit primul camion din istorie cu motor cu ardere internă, moment ce a marcat începuturile transportului de marfă. Spiritul avangardist al Daimler Truck & Bus a revoluționat segmentul de camioane și autobuze – de la introducerea sistemelor de asistență la conducere, la dezvoltarea sistemelor de siguranță active și pasive și, cel mai recent, la conceptul de vehicule comerciale autonome.

Pe piața din România, marca Mercedes-Benz este prezentă încă din anul 1992 prin intermediul Autorom, iar din 2007, ca subsidiară a Daimler AG. Din 2020, divizia de camioane și autobuze s-a reorganizat într-o entitate comercială distinctă.

Publicat 14 Mart. 2024 Reactualizat 11 Apr. 2024 Expiră 13 Apr. 2024