Reprezentant Vanzari | Hunter

ZOOMHR Romania - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere

Candidatul Ideal

Clientul nostru distribuie produse de înaltă calitate pentru construcții și bricolaj.

Business Developer
Zona arondată: Sudul Romaniei

Scopul postului:

Identificarea de clienți noi și de oportunități comerciale la clienți noi și existenți pentru vânzarea produselor și serviciilor în conformitate cu politica comercială a companiei. Sarcina principală este de a acționa ca prima linie a vânzărilor, concentrându-se pe faza incipientă a ciclului de vânzări și aducând clienții calificați în portofoliul companiei.

Candidatul ideal:
  • Experiență în vânzări de minimum 3 ani în distribuție (preferabil peste 3 ani experiență în domeniu tehnic: Retail – Bricolaj – distribuție de produse DIY);
  • Studii superioare în domeniul tehnic/management/ economic - reprezintă un avantaj;
  • Disponibilitate pentru deplasări în zona arondată;
  • Experiență relevantă în creșterea cotei de piață pe o categorie de produse;
  • Negociator cu încredere în sine și capacitate de a "încheia afacerea";
  • Abilități de management a clienților și capacitate de a onora promisiunile;
  • Ascultare activă și capacitate de identificare și analiză a nevoilor clienților;
  • Permis conducere categ. B.

Descrierea jobului

Responsabilități:
  • Identificarea de oportunități comerciale și de dezvoltarea acestora în vederea creșterii cotei de piață a companiei;
  • Identificarea de clienți noi în vederea dezvoltării portofoliului de clienți existenți;
  • Analizarea tendințelor pieței și propunerea de soluții pentru creșterea cotei de piață a companiei;
  • Identificarea de soluții pentru atingerea țintelor de dezvoltare a portofoliului de clienți;
  • Întocmirea de programe de acțiune pentru scanarea eficientă a companiilor de retail din piață.
  • Derularea de ședințe săptămânale/lunare împreună cu Directorul de Vânzări Retail pentru avizarea programului de activitate întocmit pentru saptămâna/luna următoare;
  • Asigurarea aplicării în piață a strategiilor de vânzare și de mobilizare a resurselor adecvate pentru a închide oportunitatea stabilită împreună cu Directorul de Vânzări Retail;
  • Negocierea cu clienții noi adăugați portofoliului companiei, a bazelor relației comerciale;
  • Asigurarea implementării contractului comercial încheiat cu clienții noi în conformitate cu termenii conveniți și rezolvarea eventualele abateri;
  • Evaluarea lunară, bilunară și trimestrială a performanțelor contractelor nou încheiate (dimensiunea valorică a implementărilor și dezvoltarea acestora, vânzări, încasări, adaos, etc.), pentru care este responsabil;
  • Predarea clienților noi introduși în portofoliul companiei ASM-ului responsabil de zonă după un interval de timp stabilit;
  • Dezvoltarea relației comerciale nou încheiate prin efectuarea de vizite periodice la clienții noi aduși în portofoliul companiei pentru culegerea de feedback-uri privind relația cu compania noastră;
  • Construirea de parteneriate pe termen lung, oferirea de consiliere și asistență comercială clienților noi aduși în portofoliu, negocierea și încheierea de acte adiționale la contractele noi încheiate atunci când este cazul (implementare de noi game de produse);
  • Urmărirea respectării condițiilor comerciale negociate cu clienții noi și sesizarea eventualelor neconformități apărute;
  • Elaborarea și implementarea de programe pentru creșterea satisfacției clienților noi introduși în portofoliu;
  • Implicarea în elaborarea campaniilor de marketing/ PR pentru impunerea în piața de retail a imaginii companiei;
  • Păstrarea permanentă a legăturii cu celelalte departamente și implicarea activă în rezolvarea proiectelor interdepartamentale;

LeadUp Academy este o companie de recrutare cu proiecte la nivel naţional.

Din Octombrie 2018 avem o noua imagine si un nou nume: ZOOMHR Romania.

Publicat 4 nov. 2021 Expiră 4 dec. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos