Gratis

Quality Assurance Engineer

SC FRIGOGLASS ROMANIA SRL

Candidatul Ideal

Calificari si experienta necesara:

Studii superioare tehnice;
Limba engleza - nivel avansat conversational;
Minim 2 ani experienta in domeniul asigurarii si controlului calitatii, preferabil intr-o companie multinationala cu profil de productie;
Bune abilitati de comunicare, lucru in echipa, planificare si organizare;
Cunostinte operare caculator: Microsoft Excel, Word, SAP.

Descrierea jobului

Frigoglass Romania angajeaza Quality Assurance Engineer cadrul departamentului Quality & HSE.

Rolul principal:

Coordonarea activitatilor de control al calitatii pentru materiile prime si semifabricatele receptionate de la furnizori comunicand direct problemele de calitate si facand furnizorii sa inteleaga mai bine cerintele noastre de calitate, respectand sistemului calitatii existent in companie.

Responsabilitati:

Evalueaza performanta furnizorilor;
Planifica, efectueaza, inregistreaza si raporteaza datele Auditurilor externe la furnizorii de materiale;
Intocmeste / revizuieste procedurile, instructiunile de lucru si Planurile de Control pentru îmbunatatirea standardelor de calitate;
Coordoneaza activitatile echipei de Inspectori Asigurarea calitatii Incoming (comunicari, alocari de sarcini, sedinte, pontaj, transport, evaluari );
Se asigura zilnic ca materialele care intra in companie sunt verificate si marcate corespunzator, respectiv ca materialele neconforme sunt blocate pentru evitarea folosirii acestora in productie;
Intocmeste si distribuie rapoartele de neconformitate furnizorilor solicitand planul de actiuni corective si urmarind inchiderea reclamatiilor;
Urmareste toate costurile, stocurile legate de materialele neconforme și se asigura că sunt re-facturate către furnizori;
Suprevegheaza si coordoneaza echipele externe de sortare si activitatile acestora;
Identifica si initiaza programe de imbunatatire a calitatii furnizorilor;
Gestioneaza evaluarea si aprobarea materialelor cooperand indeaproape cu departamentul de suport tehnic;
Investigheaza cauza care genereaza problemele ce influenteaza indicatorii de calitate din cauza materialelor neconforme si propune actiuni preventive/corective adecvate;
Initiaza implementarea unor planuri de instruiri pentru membrii departamentului pentru dezvoltarea si difuzarea cunostintelor tehnice.

Frigoglass is the global leader in Ice Cold Merchandisers (ICM). We provide our customers with a complete range of innovative merchandising solutions which uniquely position and promote their brands for consumers around the world.

Frigoglass supplies Ice Cold Merchandisers (beverage coolers) to soft drinks and alcoholic beverage companies across five continents. Our market-leading products combined with our commitment for consistent, superior after-sales support, has allowed us to build and continuously develop long standing partnerships with our customers, who include leading brand owners in the 100 countries that we serve globally.

Our innovative coolers enhance our customers’ beverage branding at the point of sale and drive increased consumption. In parallel to maximizing merchandising opportunities for our customers, we are committed to providing increasingly environmentally friendly product solutions which enable our customers to meet ambitious sustainability and carbon emission reduction targets.

The Company's production units are located in: Romania, Russia, Greece, India, Indonesia, South Africa and Nigeria.

Publicat 18 Apr. 2024 Reactualizat 25 Apr. 2024 Expiră 18 Mai 2024