Project Scheduler/Planner for Rail Infrastructure, Bucharest

STRABAG SRL

Candidatul Ideal

  • Bachelor's degree in construction management, civil engineering, railway engineering or related field.
  • Proficiency in project management software such as MS Project, Primavera. Experience with Tilos is an advantage.
  • Proven experience in construction planning, scheduling, and project management, preferably within rail infrastructure.
  • Strong analytical skills with the ability to assess complex project requirements.
  • Very good writing and communication skills in English and Romanian language.

Descrierea jobului

  • Develop detailed project plans, schedules, and timelines for railway infrastructure projects.
  • Producing progress reports and forecasts.
  • Working with estimators to calculate the resources needed for completing a railway project.
  • Collaborate with subcontractors to align schedules and ensure timely delivery of materials and services.
  • Working between offices and construction sites.
  • Monitor project progress, track milestones, and update schedules.
  • Develop the time schedule in the tender procedure as per Client’s requirements.

Descrierea companiei

STRABAG

Progresul începe cu noi.

Aproape 79.000 de oameni lucrează în STRABAG, în peste 700 de locații din întreaga lume, pentru progres. Proiectele noastre sunt unice și cu o individualitate puternică, la fel ca fiecare dintre noi. De la construcții și inginerie structurală, construcții de drumuri și inginerie civilă, construcții de poduri și săpături de tuneluri, dezvoltare de proiecte, producție de materiale de construcții sau managementul clădirilor - gândim în perspectivă și ne propunem să devenim cel mai inovator și durabil grup de tehnologie în construcții din Europa. Oportunități egale de șanse, diversitatea și incluziunea sunt părți integrale a ceea ce suntem și este modul nostru de operare. Lucrăm împreună ca parteneri pentru a finaliza proiecte cu succes și pentru a crește odată cu noile provocări. Împreună realizăm lucruri mari.

Construiește-ți viitorul alături de noi!

Aplică acum pentru a deveni parte din echipa noastră.

Publicat 11 Apr. 2024 Reactualizat 11 Apr. 2024 Expiră 11 Mai 2024