Gratis

Profesori de Limba Engleza sau Franceza

EdVenture School

Candidatul Ideal

Căutăm profesori pasionați de limba engleză (sau franceză), pentru predare la sediul EdVenture School din București.

Join Our Team at EdVenture School!

You are passionate about teaching English and making a real difference in students' lives and in the educational community around you. We like and admire you for this. EdVenture School is looking for people like you, so join our dynamic team in Bucharest!

About Us: At EdVenture School, we believe in creating an engaging and immersive learning environment where students can achieve their best. Our mission is to empower individuals to communicate confidently in English and unlock exciting opportunities in their future. Our experience in delivering both exam preparation courses and General English classes has impacted thousands of students that we are very proud of.

Descrierea jobului

About you:
• Plan and deliver dynamic, student-centered English lessons tailored to the needs and interests of learners.
• Create ︁︀​︂︃︃​︁︂︁​︆︄and maintain a supportive and inclusive classroom atmosphere conducive to language acquisition and personal growth.
• Utilize a variety of teaching methods and resources to cater to diverse learning styles and preferences.
• Assess student progress and provide constructive feedback to promote continuous improvement.
• Collaborate with colleagues and participate in professional development activities to enhance teaching skills and knowledge.

Requirements:
• Bachelor's degree in English, Education, Linguistics, or related field.
• Prior teaching experience and CELTA represent advantages.
• Willingness to embrace change and learn new things
• Excellent communication and interpersonal skills.
• Passion for teaching and a genuine desire to inspire and empower learners.

What We Offer:
• Competitive salary and benefits package.
• Ongoing training, feedback and professional development opportunities.
• Supportive and collaborative work environment.
• Opportunity to make a positive impact and contribute to students' language learning journey.

How to Apply:
If you're ready to embark on an exciting adventure in teaching and learning, we'd love to hear from you!

Note: This position requires availability to teach both online and offline classes in Bucharest. Training is recurrently provided.

Join us at EdVenture School and be part of a vibrant community dedicated to excellence in English language education!

EdVenture este o școală de limbi străine cu sediul în București și centru oficial de pregătire Cambridge English pentru examenele Cambridge și IELTS. Fondată în 2005, EdVenture este acreditată de Ministerul Muncii și Ministerul Educației prin Autoritatea Națională pentru Calificări (ANC) și este membru British Council Advantage. Anual, sute de cursanți aleg să se pregătească pentru examene de limba engleză sau să învețe engleză alături de EdVenture School. Profesorii foarte bine pregătiți, simulările integrale de examen, dar și atmosfera relaxantă și primitoare a centrului sunt doar câteva aspecte apreciate de cursanți. În cadrul EdVenture, organizăm atât cursuri de engleză și germană pentru copii, cursuri de engleză pentru adulți, cât și cursuri pregătire pentru examene cu recunoaștere internațională precum Cambridge, IELTS, TOEFL sau SAT.

Sediul EdVenture School este situat în cartierul Cotroceni, zona Eroilor – Piața Operei, București.

Site-ul nostru: www.edventure.ro

Publicat 14 Mai 2024 Reactualizat 4 Iun. 2024 Expiră 13 Iun. 2024