Prof. Invatamant Primar&Prescolar,Educator/Asistent Educator

Scoala Primara Pick Me Academy
3 poziții

Candidatul Ideal

Suntem în căutarea unor profesori dedicați și creativi, care să se alăture echipei noastre! Dacă aveți o pasiune pentru lucrul cu preșcolarii și o abordare inovativă în educație, vă invităm să aplicați pentru pozițiile noastre vacante.
Posturi disponibile:
Profesor învățământ preșcolar (program full time)
• Asistent educator (program full time)

Cerințe:

• absolvent studii superioare cu specializarea pedagogia învățământului primar și preșcolar / pedagogie / psihologie / specializări conexe;
• experiența în lucrul cu copiii;
• cunoașterea limbii engleze.

Descrierea jobului

Profesor învățământ preșcolar – responsabilități:
• pregătirea activităților educative și recreative după nevoile de dezvoltare ale copiilor;
• adaptarea metodelor, strategiilor și materialelor de lucru la particularitățile grupei și fiecărui copil;
• sprijinirea copiilor în gestionarea emoțiilor și eventualelor conflicte;
• comunicare deschisă cu echipa de profesori și părinții preșcolarilor;
• realizarea documentelor specifice pentru grădiniță;
• observarea și evaluarea permanentă a copiilor în vederea atingerii obiectivelor propuse;
• participarea la dezvoltarea și implementarea activităților extracurriculare și evenimentelor instituției: ateliere, excursii, vizite.

Asistent educator – responsabilități:
• Cunoașterea și respectarea, în activitatea cu copiii, a regulilor și principiilor educaționale ale grădiniței;
• Întâmpinarea copiilor dimineața, preluarea obiectelor personale ale acestora și îngrijirea lor pe tot parcursul zilei;
• Supravegherea copiilor și oferirea suportului necesar la toaletă, masă, dormitor, în desfășurarea diferitelor activități (încălțat, îmbracat etc);
• Sprijinirea educatorului în pregătirea și susținerea activităților;
• Participarea la activitățile zilnice, la activitățile de rutină și la educația copiilor.

Beneficii:
• Pachet salarial atractiv, în funcție de salariu, vechime si calificări și implicare profesională;
• Oportunitatea de a lucra într-o echipa tânără, entuziastă, prietenoasă și posibilitatea de implicare activă în organizarea activităților;
• Asigurarea a trei mese pe zi;
• Suport în formarea continuă;
• 35 zile libere / an.

Pick Me Academy s-a infiintat in anul 2014 ca urmare a dorintelor fondatorilor de a crea o gradinita care sa asigure un spatiu educational care ofera sentimentul de apartenenta la o familie.
La finalul lui 2014 ne-am bucurat sa educam 30 de copii, am crescut an de an iar in 2016 am deschis un al doilea sediu de gradinita avand deja 110 copii. In 2018 am facut pasul catre un nou nivel educational, scoala primara. In acest moment scolarizam peste 200 de copii, acoperind nivelele educationale prescolar si primar iar din anul scolar 2024-2025 urmeaza sa adaugam si ciclul gimnazial.

Coordonarea scolii este asigurata de un Consiliu de Administratie format din specialisti in educatie, comunicare, domeniul legal si financiar, reprezentanti ai parintilor si ai comunitatii locale.

Cresterea Pick Me Academy a fost una, organica, bazata pe consolidarea si adaptarea permanenta a metodelor de invatare, ceea ce a condus la pastrarea sentimentului de siguranta, atentie acordata fiecarui copil si excelenta educationala toate acestea consolidand familia Pick Me Academy.

La Pick Me Academy o sa gasiti:

  • un curriculum unic bazat pe cele mai bune practici ale pedagogiei traditionale romanesti cu principiile esentiale ale invatamantului britanic
  • un excelent raport elev/profesor
  • maxim 18 elevi in clasele de gradinita
  • fiecare clasa de gradinita beneficiaza de un profesor si un asistent educator
  • maxim 20 de elevi in clasele de scoala primara
  • maxim 24 de elevi in clasele de scoala gimnaziala
  • fiecare clasa de scoala are un profesor coordonator si profesori specializati

Toata echipa Pick Me Academy (management, profesori, educatori, personalul de ingrijire, personalul medical) in cooperare cu parintii, se asigura ca elevii nostri au parte de cea mai buna evolutie, bazata pe modele educationale solide care sunt atat testate in timp cat si adaptate viitorului.

Inaltul nivel de calitate atat al actului educational cat si al atentiei acordate nevoilor elevilor sunt atestate de autorizatiile ARACIP si COBIS.

Publicat 22 Mart. 2024 Reactualizat 19 Apr. 2024 Expiră 21 Apr. 2024