Gratis

Process Engineer

British - American Tobacco (Romania) Investment S.R.L.

Candidatul Ideal

  • Technical higher education required – i.e. Industrial Engineering, Mechanical Engineering, Chemical Engineering, Electrical Engineering.
  • 2 years of experience in the industrial field is an advantage;
  • Motivated with good communication skills;
  • Analytical & problem solving skills;
  • Good Microsoft Excel skills;
  • Proficient English language ability to speak, read and write.
  • Lean Manufacturing experience is an advantage.

Descrierea jobului

Role Scope:
To optimise Production Key Performance Indicators via continuous process improvement and process behavior analysis.

Main responsibilities:
  • Identify areas of opportunity and improvement in the processes, supporting all production areas in continuous improvement projects – focusing on Production Key Performance Indicators;
  • Support production teams in structured root causes analysis i.e., high waste rejects, Overall Equipment Effectiveness and Unplanned Stops negative trends;
  • Learn, do and teach how to use Problem solving tools to eliminate losses;
  • Develop new factory performance dashboards;
  • Ensure that improvements are sustainable;
  • Support the implementation of new processes and technologies;

Benefits:
  • Meal vouchers
  • Holiday vouchers
  • Transportation: provided inside Ploiesti, expenses refunded for outside Ploiesti
  • Annual bonus
  • Annual salary review based on performance
  • Easter & Christmas bonuses
  • Private medical services for employee and dependents
  • Private Pension Plan - 3rd Pension Pillar
  • Induction and training plan for all new joiners

Descrierea companiei

Bat evolueaza continuu – ca nici alta organizatie.

Pentru a ne îndeplini misiunea asumată, căutăm colegi care împărtășesc aceleași valori ca noi. Te așteptăm alături de noi în călătoria noastră de transformare!

NOI SUNTEM BAT

La BAT suntem dedicați scopului nostru de a crea un viitor mai bun – A Better Tomorrow™. Este obiectivul care ne motivează și care susține pasiunea noastră pentru inovație. Descoperă oportunitățile oferite de BAT.

Angajator de Top la nivel global, cu peste 50.000 de angajați în 175 de piețe Branduri comercializate în peste 200 de țări, fabricate în 44 de fabrici din 42 de țări Capabilități de inovare în noile noastre CentreTechnologice dezvoltate în 4 locații strategice Câștigător al premiilor “Lider în Diversitate” din partea Financial Times și “International Women’s Day Best Practice” Câștigător al premiului “Seal Award” – una dintre cele mai sustenabile 50 de companii

APARTENENȚĂ, REUȘITĂ, COLABORARE

Colaborarea, diversitatea și munca în echipă stau la baza a tot ceea ce facem aici, la BAT. Prin colaborarea cu colegi din medii diferite devenim mai puternici și mai bine pregătiți pentru a ne îndeplini obiectivele de afaceri. Te așteptăm în echipă să facem diferența împreună!

Publicat 11 Apr. 2024 Reactualizat 25 Apr. 2024 Expiră 11 Mai 2024