Gratis

Pilote Développement Electronique TdB

RENAULT GROUP

Candidatul Ideal

Profil cautat

Inginerul de Sistem in Informatica realizeaza activitati de proiectare, selectare, adaptare, configurare, dezvoltare, testare, implementare, integrare a soluţiilor pentru sisteme informatice aferente software-urilor imbarcate in calculatoarele prezente pe vehicul, software-uri asociate tuturor prestatiilor specifice domeniului auto.
In desfasurarea activitatiii sale, Inginerul de Sistem in Informatica se bazeaza pe aptitudini, competente, abilitati si cunostinte tehnice specifice din domeniul tehnologiei software, dovedind totodata spirit analitic, rigurozitate, atentie la detalii si responsabilitate in respectarea standardelor tehnice si Meserie.

In acest sens, Inginerul de Sistem in Informatica :
- Inţelege strategiile organizaţiei şi identifică soluţiile software disponibile, adaptand, daca este necesar, programele şi configuraţiile existente (împreună cu partenerii dezvoltatori de aplicaţii şi specialiştii hardware), astfel încât noile soluţii sau cele modificate / adaptate să raspunda obiectivelor de performanta cerute de standardele meserie
- Testeaza si valideaza buna integrare in ecosistemul autovehicul a solutiei software dezvoltata in vederea asigurarii prestatiilor impuse de caietele de sarcina

Descrierea jobului

Responsabilitati :
  • Este responsabil de crearea planului de validare pentru verificarea software-ului imbarcat in calculatorul din perimetrul sau
  • Interpreteaza rezultatul validarilor obtinute pe bancurile de teste tip HIL, PIE cat si pe vehicul, in vederea corectarii posibilelor probleme de software identificate si implementarii lor in urmatoarele bucle software
  • Codeaza si valideaza interfata in baza de date BUILDER pentru softul de diagnosticare DDT2000.
  • Creeaza si valideaza Dosarul de Configurare in vederea activarii/dezactivarii anumitor functii pentru calculatoarele din perimetrul sau;
  • Consolideaza planul de dezvoltare software si hardware al calculatorului (ECU) sau in conformitate cu cerintele fiecarui proiect vehicul:
  • Asigurarea procesului de dezvoltare software si a calitatii software
  • Pilotează procesul de dezvoltare pe tot parcursul proiectului, cu ajutorul responsabilului de calitate software și în strânsă legătură cu furnizorul ;
  • Anima furnizorul in vederea obtinerii livrabilelor necesare procesului de calitate software : SCM,SCS,SSR;
  • Creaza planul de validare software pentru calculatorul sau;
  • Valideaza implementarea specificatiilor tehnice ale softu-lui primit de la furnizor ;
  • Documenteaza si asigura rezolvarea rapoartelor de anomalie software detectate in urma activitatilor de validare;
  • Asigura pe tot parcursul proiectului gradul de maturitate Sw cerut de jaloanele de proiect ;
  • Asigurarea procesului de diagnosticare calculator (ECU) in uzina si pentru serviciile post-vanzare:
  • Codeaza baza de diagnoza builder pentru DDT2000 in vederea interfatarii comunicarii cu calculatorul ;
  • Creaza Specificatiile de diagnoza ;
  • Realizeaza dosarul de configurare si fisele istorice de reconfigurare si reprogramare in service si asigura difuzarea lor in PUCE ;
  • Piloteaza realizarea testelor de diagnoza DST/RTT si a serviciilor de diagnoza ;
  • Asigurarea procesului de calitate hardware (componente,circuite,CEM,RF,enviroment :
  • Revizuirea schemelor electrice și BOM;
  • Revizuirea regulilor de rutare și proiectare PCB;
  • Managementul auditurilor de proces furnizor ;
  • Animarea furnizorului pentru construcția planurilor de validare DV și PV pe calculator;
  • Planificarea testelor CEM / RF cu furnizorul;
  • Pilotarea testelor furnizorilor și preluarea rapoartelor de testare pentru validare si predarea catre responsabilul hardware ;
  • Aplicarea planul de testare CEM / RF pe vehicul și obțineți rapoartele de testare CEM realizate de echipa hardware ;
  • Semnătura planurilor de conformitate CEM ;
  • Planificarea testelor de mediu cu furnizorul ;
  • Animarea furnizorului pentru construcția planurilor de validare DV și PV pe calculator ;
  • Pilotarea testelor furnizorilor și preluarea rapoartelor de teste pentru validare si predarea catre responsabilul hardware ;
  • Asigurarea convergenței dezvoltării față de obiectivul de consum de energie electrică : Fisa Wattman ;
  • Asigurarea integrarii calculatorului (ECU) in arhitectura electrica electronica a vehiculului:
  • Alegerea conectorului impreuna cu echipa cablaj la propunerea furnizorului
  • Definirea planului de validare a conectorului impreuna cu furnizorul si urmarirea validarii conectorului Livrarea SFA/FIE pentru fiecare jalon/proiect vehicul
  • Livrarea SFA/FIE pentru fiecare jalon/proiect vehicul
  • Anima furnizorul in vederea asigurarea conformitatii utilizarii protocolului comunicatie CAN comform specificatiilor furnizate
  • Lansarea ISR necesare in faza amont si reconfirmare lista ISR
  • Animarea validarilor calculatorului (ECU) pe platforma de in integrare electrica-electronica EIPF
  • Preluarea rapoartelor de anomalie soft de la platforma de integrare si oferirea de solutii corective cu ajutorul furnizorului
  • Asigurarea calitatii in viata serie:
  • Analizeaza problemele de calitate Sw pe baza specificatiilor, in vederea rezolvarii lor in viata serie;
  • In urma solicitarii prealabile exprese a angajatorului, desfasoara efectiv activitati de cercetare-dezvoltare aplicativa si/sau de dezvoltare tehnologica, in conditiile stabilite de legislatia incidenta in vigoare;

Spiritul nostru de inovare duce mobilitatea și mai departe, pentru a aduce oamenii mai aproape unii de ceilalți.

Renault Group se află în avangarda unei mobilități care se reinventează. Având o expertiză unică în domeniul electrificării, Renault Group se bazează pe complementaritatea celor patru mărci ale sale – Renault, Dacia, Alpine și Mobilize, și propune clienților săi soluții de mobilitate durabile și inovatoare. Prezent în peste 130 de țări și având peste 111.000 de salariați, Grupul a vândut 2,1 milioane de vehicule în 2022. Obiectivul nostru este să dezvoltăm soluțiile de mobilitate care să îi apropie pe oameni. Pregătit oricând să facă față provocărilor, atât pe șosea, cât și în competiție, Grupul este angajat într-o transformare ambițioasă și generatoare de valoare. Aceasta este centrată asupra dezvoltării de tehnologii și de servicii inedite, precum și a unei game de autovehicule competitive, echilibrate si electrificate. Preocupat de protejarea mediului înconjurător, Renault Group are ambiția de a ajunge la emisii zero de CO2 în Europa în 2040.

În România, Renault Group integrează toate activitățile specifice construcției automobilului, ceea ce a condus la o performanță economică susținută și la o varietate de oferte de recrutare pentru specializări diferite: studii client, design, inginerie, testare, fabricație, logistică, comercializare, servicii de business, post-vânzare, finanțare. Grupul e lider pe piața locală cu mărcile Dacia și Renault. Cei peste 15.000 de profesioniști inovează și mențin standarde ridicate de profesionalism în birourile situate în București, Mioveni, Titu, Pitești și Oarja. În timp ce fiecare loc de muncă din cadrul echipei este unic, cu totii împărtășim o pasiune comună pentru mașini și provocările interesante pe care le prezintă această industrie.

Publicat 8 Mart. 2024 Reactualizat 5 Apr. 2024 Expiră 7 Apr. 2024