Gratis

PHP Developer

FLANCO RETAIL SA

Candidatul Ideal

Who you are and what this job is about?

You are a Developer with 3+ years’ experience in PHP, passionate about his work, who thinks that programming is a craft, integral and important part of the profession. You are proactive, looking for solutions, ready to innovate and take on new challenges. You like eCommerce and you understand both the customer and the seller’ needs. You like working on projects on your own but also within a team in order to integrate backend technologies with front-end requirement for a great UX and UI.

Descrierea jobului

What you will do?
A PHP developer is generally expected to:
● Integrate of user-facing elements developed by a front-end developers with server side logic
● Build reusable code and libraries for future use
● Optimize of thе application for maximum speed and scalability
● Implement of security and data protection
● Stay up-to- date on emerging technologies
● Promote usability best practices
● Develop, customize and deliver eCommerce solutions from concept to completion including but not limited to unit testing, code and requirements analysis, performance tuning, improvement, balancing, usability, and automation
● Promote best practices, predict and mitigate risks
● Work collaboratively with thе Digital Commerce team and gain exposure to all levels
of thе organization including Program Managers, Sales & technical leads.

What we expect of you in terms of job requirements?
● 3-5 years development experience.
● 3+ years of PHP development experience.
● 2+ years of Magento development experience preferred.
● Some experience with full lifecycle of web development projects and strong documentation skills.
● Experience in IT infrastructure issues (web and application server setup, load-balancing, firewalls, etc.).
● Custom web application development.
● Developed with at least one CMS framework or web application framework.
● Employed a framework or extended an existing CMS with custom coding.
● Understands thе underlying systems on which web applications are developed.
● Understands thе technologies and languages which power thе web such as HTML, CSS and JavaScript.
● Experience working with version control systems such as Git

Descrierea companiei

Cine suntem noi?

Din 1994 Flanco are o misiune: să facă viața mai ușoară și mai frumoasă oamenilor prin intermediul tehnologiei. Și cum nu există doi oameni la fel, ușorul și frumosul îmbracă la fel de multe forme precum numărul celor care ne trec pragul magazinelor. Pe toți acești oameni îi călăuzim prin mulțimea de produse, branduri și oferte pentru a le oferi soluția corectă: produsul care le face lor viața mai ușoară și mai frumoasă. Pentru că nimic nu se compară cu zâmbetul unui om fericit că are în sfârșit exact ceea ce și-a dorit. Zâmbetul care se regăsește în sigla noastră și pe care fiecare dintre noi, cei de la Flanco, dorim să-l vedem pe chipurile clienților noștri.

Iată de ce ne interesează în cel mai înalt grad cine ești tu, cel ce citește aceste cuvinte. Vrem să strângem alături de noi oameni de la care să învățăm, oameni care să învețe unii de la alții, oameni care să-și pună în valoare ceea ce îi face unici. Oameni alături de care să creștem. Oameni care să crească alături de noi.

#SuntemFlanco. Creștem Oameni.

Flanco Retail S.A. colectează și procesează datele tale personale în conformitate cu prevederile Regulamentului General privind Protecția Datelor UE 2016/679 și legislația națională de implementare. Detalii suplimentare, precum și eventualele actualizări privind politica de prelucrare a datelor personale, pot fi consultate la adresa https://www.flanco.ro/prelucrare-date-personale-in-cadrul-procesului-de-recrutare.

Publicat 18 Mart. 2024 Reactualizat 17 Apr. 2024 Expiră 17 Apr. 2024