Gratis

Organizator Sindical

Asociatia Centrul UNI Pentru Organizarea Salariatilor Din Sud-Estul Europei
2 poziții

Candidatul Ideal

APLICĂ PENTRU POZIȚIA DE: Organizator sindical

(Job valabil în Iași. Aplicaţiile cu mesaj de prezentare vor fi prioritizate şi vor reprezenta un avantaj în procesul de selecţie.)

UNI-SEEOC (Centrul de Organizare din Europa de Sud-Est) recrutează. Eşti cineva care ar putea fi potrivit pentru a lupta pentru dreptate socială și putere colectivă în România? Dacă da, aplică pentru acest job!
Căutăm oameni care locuiesc în Iași pentru a lucra cu noi.

Dacă ești cineva care înțelege cum să facă o campanie pentru o problemă care te interesează, îți place să lucrezi cu oamenii și crezi că schimbarea progresivă necesită investiții în leadership colectiv, atunci ne-ar plăcea să auzim de la tine!

UNI-SEEOC pune preț pe experiență profesională, voluntară, activistă și/sau trăită pentru a obține acest rol.

Ai experiență și un interes în organizarea campaniilor legate de teme sociale sau organizarea sindicală? Iată o parte din expertiza pe care o căutăm:

VĂ RUGĂM SĂ AVEŢI ÎN VEDERE: Lista scurtă pentru acest post va fi stabilită în funcţie de candidaţii care demonstrează în formularul de solicitare că îndeplinesc cel mai bine criteriile de mai jos.

Calităţile persoanei
  • O atitudine pozitivă de rezolvare a problemelor
  • Rămâne pozitivă în faţa dificultăţilor şi eşecurilor
  • Are o abordare flexibilă şi plină de imaginaţie cu privire la rezolvarea problemelor
  • Este capabilă să dezvolte idei noi şi pline de imaginaţie
  • Capacitatea de a face faţă conflictelor, presiunii şi priorităţilor competitive
  • Capacitatea de a lucra individual şi în echipe
  • Capacitatea de a-i motiva pe alţii
  • Să fie auto-motivată

Experienţa preferabilă
  • Experienţă în lumea muncii
  • Experienţă/implicare în recrutarea şi/sau organizarea membrilor în diverse asociații, voluntarilor sau a altor tipuri de activişti în sindicate, comunităţi anti-rasism, de femei, de tineret, LGBTQ, sau a altor organizaţii progresiste ar fi un plus

Cunoştinţe
  • Cunoştinţe generale privind problemele din domeniile ocupării forţei de muncă, sindicatelor şi lumii muncii
  • Înţelegerea problemelor legate de egalitate, solidaritate şi justiţie socială
  • Cunoașterea domeniului de activitate (servicii de suport / industria IT) ar fi un avantaj
  • Cunoaşterea programului MS Office (cunoștințe medii spre avansate de Word și Excel) şi utilizării internetului

Aptitudini
  • Aptitudini excelente de comunicare şi interpersonale, capacitatea de a convinge şi de a influenţa o mare varietate de oameni
  • Aptitudini personale, organizaţionale şi de management al timpului
  • Vorbirea limbii engleze la nivel cel puțin mediu este necesară; orice altă limbă vorbită reprezintă un avantaj
  • Capacitatea de a planifica şi implementa idei, cunoscând restrângerile de timp, costuri şi fezabilitate
  • ​Aptitudini bune în domeniul IT
  • Permis conducere ar fi un plus

Interese

  • Înţelegerea şi cunoaşterea obiectivelor şi valorilor sindicatelor în general

Descrierea jobului

TITLUL FUNCŢIEI: Organizator sindical
SALARIUL: 5000-5500 lei net
LOCAŢIE: Iași
RAPORTEAZĂ CĂTRE: Coordonatorul de proiect

SCOPUL POSTULUI
Organizarea şi recrutarea lucrătorilor prin implicarea, identificarea liderilor, crearea unei organizaţii sindicale colective sustenabile la locul de muncă şi motivarea lucrătorilor să acţioneze.

Conţinutul postului

• Îndeplinirea responsabilităţii-cheie de a organiza lucrătorii.

• Planificarea şi implementarea campaniilor de recrutare şi organizare.

• Raportarea către coordonatorul de proiect.

• Participarea la cursuri de formare şi evaluări.

• Participarea ca parte a unei echipe, sub directa supervizare a coordonatorului, la efectuarea campaniilor

• Flexibilitate în muncă pentru a răspunde la nevoile sindicatului şi la oportunităţile acestuia de organizare.

• Vizitarea locurilor de muncă, dacă este necesar; menţinerea legăturii cu activiştii, reprezentanţii, funcţionarii şi personalul.

• Sprijin în efectuarea de cursuri de formare când este necesar, ca parte a campaniilor de organizare.

• Desfăşurarea şi implementarea de sesiuni corespunzătoare de planificare a campaniilor.

• Elaborarea materialelor specifice campaniei.

• Activarea în permanenţă în cadrul unui cadru de şanse egale şi recunoaşterea importanţei acestui aspect în organizarea sindicală.

• Menţinerea datelor actualizate cu privire la campanii, inclusiv maparea locurilor de muncă.

UNI-SEEOC (Centrul de Organizare din Europa de Sud-Est) este o organizaţie care promovează drepturile salariaţilor din regiune prin dezvoltarea puterii colective.
Publicat 30 Apr. 2024 Reactualizat 14 Mai 2024 Expiră 30 Mai 2024