Gratis

OPERATOR LOGISTICA

SP Romania Ventilation Systems

Candidatul Ideal

  • Studii superioare in domeniul tehnic sau economic;
  • Spirit de echipă si capacitate de lucru în echipă si de rezolvare a problemelor;
  • Corectitudine si Integritate;
  • Spirit de initiativa;
  • Spirit organizatoric. Operativitate in indeplinirea sarcinilor de serviciu; Ordonat;
  • Adaptabilitate, flexibilitate şi rezistenţă la stress si presiunea termenelor limita;
  • Cunostinte foarte bune de utilizare MS Office (Word, Excel, PowerPoint) si utilizarea internetului;
  • Excelente abilităţi de comunicare verbala si in scris; capacitate de analiza si sinteza;
  • Carnet de conducere auto (optional) si disponibilitate pentru deplasari ocazionale in interes de serviciu.
  • Cunoasterea si stapanirea conceptelor tehnice (notiunilor de baza utilizate in instalatii pentru constructii si in particular cunoasterea sistemelor si instalatiilor de ventilatii si climatizare) cat si notiuni de economie si business (optional);
  • Cunoştinţe de operare si utilizare soft-uri de specialitate şi utilizare cataloage si unelte on-line;
  • Cunostinte bune de limba engleza;
  • Capacitate de analiza, atentie pentru detalii, sinteza si decizie rapida;
  • Abilitati de coordonare a livrarilor cf. graficelor de executie ale proiectelor si nevoilor clientilor;
  • Orientare spre clienti si catre calitatea ireprosabila a serviciilor acordate acestora.

Descrierea jobului

  • Preia / Valideaza / Intocmeste / Transmite si urmareste derularea contractuală a comenzilor clientilor.
  • Intocmeste si gestionează facturile si alte documente ce insotesc marfa.
  • Stabileste necesarul de aprovizionat (volume si diversitatea portofoliului de produse) pentru realizarea de stocuri optime.
  • Tine evidenta si controlul stocurilor pe tot parcursul activitatii comerciale, din momentul lansarii comenzii, aprovizionare, spatiu alocat in depozit, vanzarea produselor si incasarea lor.
  • Gestioneaza stocurile cu viteza de rotatie redusa.
  • Aduce la cunostinta Directorului General vanzarile si incasarile si informeaza in legatură cu problemele aparute in aria sa de responsabilitate.
  • Participă activ la inventarul anual sau ori de cate ori se efectueaza un inventar al marfurilor din stoc.
  • Preia si validează Comenzile interne de la inginerii de vanzari, dar si direct de la clienti (dupa consultarea prelabila cu inginerul de vanzari responsabil).
  • Operează comenzile in baza de date si transmite catre departamentul de productie S&P sau catre alti furnizori ai societatii Comenzile externe.
  • Urmareste in permanentă stadiul executiei comenzilor si informează departamenul de Vanzari/Comercial cu privire la stadiul comenzilor in lucru.
  • Gestioneaza documentele insotitoare ale transportului extern si intocmeste NIR-ul.
  • Cand marfa ajunge in depozitul societatii, identifica si triaza comenzile primite informand cu promptitudine inginerii/agentii de vanzari astfel incat acestia sa-si poata anunta cu rapiditate clientii si a se programa ridicarea/facturarea marfii receptionate.
  • Planifica transportul de marfa catre clienti si intocmeste documentatia necesara organizarii transportului (scrisori de transport, comenzi de transport, bilete cu indicatii pentru soferi), atunci cand este cazul;
  • Arhiveaza / Gestioneaza si traduce (cand este cazul) actele insotitoare ale marfii (Comenzi externe/comenzi interne/fise tehnice/certificate de calitate/declaratii de conformitate/ Buletine de incercari etc.) si raspunde de atasarea lor la facturi.
  • Intocmeste si trimite rapoarte saptamanale si lunare in care sunt evidentiate vanzarile firmei si alti parametri stabiliti de directiunea firmei, conform procedurilor interne de lucru in vigoare.
  • intocmirea documentelor necesare in raport cu operatorul vamal pentru realizarea exporturilor;
Beneficii:
  • salariul atractiv;
  • bonus final de an in functie de realizari;
  • decontarea transportului;
  • asigurare medicala;
  • bonuri de masa - 40 lei / tichet;
  • posibilitate de dezvoltare in cadrul societatii;
  • onbording rapid;

S&P Romania este parte a grupului spaniol Soler & Palau unul dintre producatorii de frunte in domeniul ventilatiei, cu sediul la Barcelona, cu o prezenta globala de 70 ani
Publicat 8 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 8 Mai 2024