Gratis

Ofiter cybersecurity

SERVICIUL DE INFORMATII EXTERNE
5 poziții

Candidatul Ideal

• de bază:
- absolvent cu diplomă de licență al unei instituții acreditate de învățământ superior profil automatică, informatică, electronică, telecomunicații;
- cunoștințe generale privind proiectarea, implementarea și administrarea sistemelor informatice și de comunicații;
- cunoștințe privind securitatea informației (securitatea sistemelor de operare client/ server, aplicațiilor, rețelelor de date, comunicațiilor), precum și amenințări și vulnerabilități specifice soluțiilor și serviciilor IT
- cunoștințe privind utilizarea soluțiilor de scanare vulnerabilități;
- abilități de analiză și sinteză a înregistrărilor de securitate din surse multiple, precum și elaborarea de rapoarte.

• constituie un avantaj:
- experiență în utilizarea de unelte specifice de monitorizare, analiză și răspuns, scripting.

Descrierea jobului

- proiectarea, implementarea, operaționalizarea și administrarea sistemelor de monitorizare, analiză, detecție și răspuns la atacuri cibernetice;
- evaluarea informațiilor de audit asociate sistemelor monitorizate;
- identificarea și analiza incidentelor de securitate și elaborarea de documentații pe profil securitate cibernetică.

Serviciul de Informații Externe (SIE) este instituția de stat specializată în domeniul informațiilor externe privind siguranța națională, apărarea României şi a intereselor sale.
Publicat 15 Mart. 2024 Reactualizat 15 Mart. 2024 Expiră 14 Apr. 2024