Gratis

Ofiter criptologie

SERVICIUL DE INFORMATII EXTERNE
5 poziții

Candidatul Ideal

Cerințe:
• de bază:
- absolvent cu diplomă de licență al unei instituții acreditate de învățământ universitar în domeniul matematicii sau IT
- cunoștințe în unul sau mai multe din următoarele domenii: teoria informației, teoria numerelor, geometrie diferențială, teoria algoritmilor, statistică și probabilități, algebră;
- abilități de a aplica cunoștințele în domeniul criptologiei sau a securității informației;
- noțiuni de informatică și programare: cunoașterea a minimum un limbaj de programare.

• constituie un avantaj:
- cunoștințe de criptologie clasică și modernă;
- abilități de a analiza și interpreta datele statistice și cantitative;
- deținerea de cunoștințe privind arhitecturi software și pattern-uri de programare.

Descrierea jobului

Responsabilități:
- proiectarea și dezvoltarea de algoritmi și mecanisme criptografice;
- criptanaliza și evaluarea nivelului de securitate oferit, corelat cu serviciul de securitate pe care îl implementează într-un anumit sistem.

Serviciul de Informații Externe (SIE) este instituția de stat specializată în domeniul informațiilor externe privind siguranța națională, apărarea României şi a intereselor sale.
Publicat 15 Mart. 2024 Reactualizat 15 Mart. 2024 Expiră 14 Apr. 2024