Gratis

Ofiter Conformitate

Raiffeisen Bank

Candidatul Ideal

Experiente anterioare cheie/critice necesare pentru indeplinirea jobului:
  • Minim 2 ani experienta in zona de conformitate/ audit/ control/ intern/ risc operational sau experienta bancara variata;
  • Minim 1 an in relatia cu autoritatile de supraveghere bancara/ BNR
Cunostinte si traininguri necesare pentru indeplinirea jobului:
  • Cunostinte privind activitatile bancare;
  • Cunostinte privind ariile de conformitate din domeniul bancar;
  • Cunostinte despre cadrul de reglementare aplicabil;
  • Engleza avansat
  • Cunostinte PC – avansat (MS Office si aplicatii de prelucrare baze de date
Studii si certificari necesare:
  • Studii superioare si/ sau Master de profil economic/ juridic/ tehnic/ bancar;
  • Certificari in domeniul conformitate, control intern, risk management, audit, guvernanta etc. emise de organisme specializate (IBR, CISI, ICA, IIA, ACCA, etc )

Descrierea jobului

Responsabilitati cheie:
  • Asigura implementarea standardelor de conformitate in fluxurile si reglementarile interne, conform cerintelor legale si de Grup;
  • Contribuie la evaluarea riscului de conformitate inerent/rezidual si monitorizeaza indicatorii specifici (cantitativi si calitativi), in scopul prevenirii si reducerii acestuia;
  • Analizeaza relevanta indicatorilor de evaluare a riscului de conformitate existenti si este proactiv in propuneri de imbunatatire, in functie de evolutiile observate;
  • Contribuie la definirea si evaluarea profilului de risc de conformitate la nivelul organizatiei si la dezvoltarea unei culturi solide privind riscurile de conformitate;
  • Colaboreaza cu celelalte departamente dedicate, in vederea agregarii, la nivel de Directie, a rezultatelor evaluarilor de risc de conformitate;
  • Stabileste si monitorizeaza implementarea masurilor ca urmare a deficientelor constatate de catre BNR, audit intern si Group Compliance in aria de responsabilitate
  • Contribuie la activitatea de raportare a Directiei Conformitate catre Directorat, Consiliul de Supraveghere, Grup Compliance, BNR;
  • Asigura suport in comunicarea cu tertii si intermediaza cerintele de conformitate adresate de catre terti (audit financiar, consultant extern, BNR si alte autoritati);
  • Propune idei de imbunatatire/ inovatii pentru eficientizarea proceselor si participa activ la implementarea acestora;
  • Contribuie la proiectele departamentului in fazele de elaborare a specificatiilor functionale, testare, migrare etc. si la monitorizarea proiectelor Directiei;
  • Contribuie la activitatile de guvernanta a functiei de conformitate la nivelul Directiei, in ceea ce priveste implementarea standardelor, opiniile de conformitate, evaluarea riscului de conformitate, intocmirea si monitorizarea planurilor de conformitate, activitatea de training, relatia cu autoritatile, monitorizarea proiectelor;
  • Indeplineste rolul de SLOD (Second line of defense), a doua linie de aparare;
  • Contribuie la gestionarea riscului operational, in activitatile desfasurate;
  • Asigura arhivarea fizica, electronica (dupa caz) a documentelor specifice (reglementari interne, note de control, rapoarte de conformitate, adrese de la/catre autoritati;
  • Executa orice alta sarcina legata de fluxul firesc al activitatii si de misiunea postului.

Raiffeisen Bank, bancă universală de top, activează pe piața bancară din România de peste 25 de ani, deservind peste 2,3 milioane de clienți, persoane fizice și juridice. Banca are 4.930 de angajați în 291 de unități, 1130 ATM&MFM și 27.000 POS-uri.

Să lucrezi la Raiffeisen Bank înseamnă să fii alături de oameni care împărtășesc aceeași viziune și aceeași pasiune pentru excelență, ca parte a unui grup international.

Liderii noștri sunt recunoscuți pentru felul în care își susțin angajații și le insuflă pasiunea lor.

Bankingul digitalizat este atins doar cu o echipă unită și motivate, susținută de un mediu care sprijină dezvoltarea constantă a abilităților personale și profesionale.

Te asteptam pe pagina noastra de cariere https://cariere.raiffeisen.ro, pentru a vedea toate rolurile disponibile și a fi parte din echipa Raiffeisen!

Publicat 8 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 8 Mai 2024