Gratis

Ofiter cercetare/dezvoltare software/hardware

SERVICIUL DE INFORMATII EXTERNE
5 poziții

Candidatul Ideal

Cerințe:
• de bază:
- absolvent cu diplomă de licență al unei instituții acreditate de învățământ superior de specialitate (perspectiva de carieră se adresează inclusiv studenților în ani terminali);
- cunoștințe privind dezvoltarea de aplicații în limbaje de programare: minimum un limbaj dintre C/C++, C#, Java, Kotlin, Javascript, Python, Verilog, VHDL, PHP;
- cunoștințe de dezvoltare a minimum unei soluții de tip: web (WCF, SOAP, JSON, Celery, Schedulers, Celery beat), server, mobile, desktop;
- cunoștințe privind securitatea informației (securitatea sistemelor de operare client / server, aplicații, rețelelor de date, comunicațiilor), precum și amenințări și vulnerabilități specifice soluțiilor și serviciilor IT
- cunoștințe generale despre jQuery, framework-uri web: ASP.NET, Django, ReactJS, Angular, experiență cu metodologia de dezvoltare Scrum/Agile, precum și experiență cu soluții de versionare a codului (Github, BItbucket);
- cunoștințe privind baze de date relaționale RDBMS/SQL și/sau NoSQL (Elasticsearch, MongoDB);
- noțiuni de computer vision, natural language processing, RPA sau alte noțiuni de IA (machine learning, rețele neuronale, robotică IA, sisteme expert, procesarea vorbirii).

• constituie un avantaj:
- experiență în implementarea a cel puțin unui mini-proiect care dispune de componentă criptografică;
- certificări în dezvoltarea soluțiilor software;
- prezentarea unor realizări concrete și personale în domeniile: dezvoltare pe dispozitive mobile, dezvoltare web, dezvoltare aplicații server, dezvoltare aplicații desktop, crearea unei librării proprii sau în domeniul inteligenței artificiale etc.;
- testare automată (Unit testing, Test Driven Development, Automation testing tools: Selenium, Cypress, Postman, etc.); cunoștințe privind arhitecturi software și design pattern-uri de programare;
- cunoștințe de lucru într-o distribuție Linux;
- cunoștințe de lucru folosind Git, mașini virtuale sau containere Docker;
- metodologia DevOps și tehnologii CI/CD (GitLab, Jenkins);
- cunoștințe de matematică asociate IA (algebră liniară, statistică și teoria probabilităților, analiză matematică);
- cunoștințe de teoria informației, data mining, data visualisation.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
- proiectarea și dezvoltarea de soluții tehnice cu scop ofensiv și defensiv în cadrul unor proiecte care abordează o gamă variată de tehnologii (dezvoltare software/hardware, inteligență artificială);
- analiza și testarea de noi sisteme și tehnologii cu scopul implementării sau optimizării de procese automate.

Serviciul de Informații Externe (SIE) este instituția de stat specializată în domeniul informațiilor externe privind siguranța națională, apărarea României şi a intereselor sale.
Publicat 15 Mart. 2024 Reactualizat 15 Mart. 2024 Expiră 14 Apr. 2024