Membru în Consiliul de Administratie ”LACURILE NATURALE OCNA SIBIULUI” S.A

ORASUL OCNA SIBIULUI
5 poziții

Candidatul Ideal

În aplicarea art. 29 alin. (7) din OUG nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice, Consiliul de Administraţie al Societăţii Lacurile Naturale Ocna Sibiului S.A., cu sediul social în Oraşul Ocna Sibiului, str. Piaţa Traian, nr. 6, jud. Sibiu, înregistrată la ORC Sibiu sub nr. J32/381/2011, CIF RO 28355992, site http://www.lacuriocnasibiului.ro/, ANUNȚĂ organizarea procedurii de selecţie pentru cinci posturi de membru în Consiliul de Administraţie al societăţii Lacurile Naturale Ocna Sibiului S.A.

Persoanele selectate trebuie să îndeplinească următoarele condiţii obligatorii:
  • să aibă experienţă în conducerea societăţilor sau regiilor autonome;
  • studii superioare şi experienţă în domeniul ştiinţelor inginereşti, economice, sociale, juridice sau în domeniul de activitate al Societății ”Lacurile Naturale Ocna Sibiului” de cel puţin 7 ani;
  • să nu fie declarat incapabil prin hotărâre judecătorească definitivă;
  • să nu fi fost destituit pentru neîndeplinirea indicatorilor de performanță la întreprinderi publice, conform OUG 109/2011;
  • să nu li se fi interzis prin hotărâre judecătorească definitivă dreptul de a exercita calitatea de administrator ca pedeapsă complementară a condamnării pentru infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii, infracţiuni de corupţie, delapidare, infracţiuni de fals în înscrisuri, evaziune fiscală, infracţiuni prevăzute de Legea nr. 129/2019 pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor şi finanţării terorismului, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, cu modificările şi completările ulterioare, sau pentru infracţiunile prevăzute de Legea nr. 31/1990 a societăților, republicată și modificată;
  • să nu se afle în conflict de interese, interdicții sau incompatibilitati prevăzute de OUG 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, cu modificările și completările ulterioare;
  • să nu se afle într-una din situaţiile prevăzute de art. 82-88 din Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea faptelor de corupţie, precum şi cele referitoare la conflictul de interese;
  • să nu exercite concomitent mai mult de 2 mandate de membru al consiliului de administraţie şi/sau de membru al consiliului de supraveghere în întreprinderi publice al căror sediu se află pe teritoriul României; să nu exercite concomitent mai mult de 5 mandate de administrator și/sau de membru al consiliului de supraveghere în societăți pe acțiuni al căror sediu se află pe teritoriul României (luând în calcul și postul pe care eventual îl vor ocupa în cadrul Consiliului de administrație al Societății);
  • să nu fie sau să nu fi fost în ultimii 3 ani în stare de litigiu cu Societatea ”Lacurile Naturale Ocna Sibiului” S.A. sau cu o autoritate tutelară a societății menţionate;
  • să aibă stare de sănătate corespunzătoare exercitării funcției de administrator.
  • Descrierea jobului

    Selecția se va efectua astfel încât componența Consiliului să respecte următoarele cerințe legale imperative:
    • majoritatea administratorilor trebuie să fie neexecutivi şi independenţi, în sensul art. 138 ind. 2 din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
    • Consiliul nu poate avea în componență mai mult de un membru din rândul funcţionarilor publici sau al altor categorii de personal din cadrul autorităţii publice tutelare ori din cadrul altor autorităţi sau instituţii publice;
    • stabilirea numărului de membri ai consiliului de administraţie se face cu respectarea principiilor prevăzute de Legea nr. 202/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, astfel încât cel puţin o treime din totalul administratorilor să fie femei şi cel puţin o treime din totalul administratorilor să fie bărbaţi;
    • cel puţin unul din membrii Consiliului este calificat ca auditor financiar, conform celor menționate în OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice.
    Criteriile de selecție și modalitatea de evaluare a candidaților se regăsesc în Matricea consiliului
    și în grila de punctaj pentru evaluarea competenţelor, trăsăturilor şi a condiţiilor necesare pentru
    selectarea membrilor Consiliului de Administrație al Societății, Anexă la Hotărârea Consiliului Local

    Ocna Sibiului nr. 25/2024 (https://primariaocnasibiului.ro/wp-content/uploads/2024/03/H-O-T-A-R-A-R-E-A-NR.-025-2024.pdf).

    Detalii logistice:
    1. Persoanele interesate depun la Secretariatul Primăriei Oraşului Ocna Sibiului, str. Piaţa Traian,
    nr. 6, până în data de 26 aprilie 2024, ora 10,00, scrisoare de motivație; curriculum vitae; cazier judiciar;
    cazier fiscal sau declarație notarială pe proprie răspundere privind inexistența consemnărilor în cazierul
    fiscal; documente doveditoare pentru criteriile 1, 2 și 10 de mai sus (adeverință medicală eliberată cu
    maxim 30 de zile înainte de data depunerii candidaturii); declaraţie pe proprie răspundere privind
    îndeplinirea condiţiilor şi criteriilor de la punctele 3-9 de mai sus și a cerințelor imperative; declarație de
    acord privind prelucrarea datelor cu caracter personal (declarațiile tip se găsesc în Anexele la HCL Ocna
    Sibiului nr. 25/2024).
    2. Vor fi admise la concurs numai persoanele ale căror candidaturi sunt însoţite de documentele
    solicitate în prezentul anunţ.
    3. Comisia de selecție poate solicita documente doveditoare suplimentare, clarificări referitoare
    la candidaturi, probe scrise, interviuri - după caz.
    4. Informatii suplimentare se pot solicita la numarul de telefon 0744-795401 (expert independent
    SC Profibiz Serv SRL), zilnic luni-vineri, orele 07.00-15.00.
    Publicat 25 Mart. 2024 Reactualizat 22 Apr. 2024 Expiră 24 Apr. 2024