Gratis

MEDIC SEF LABORATOR/BIOLOG-BIOCHIMIST/MICROBIOLOG/RMC

S.C. EGO TEST LAB S.R.L.
3 poziții

Candidatul Ideal

- Studii superioare dе specialitate, absolvent medicina, specialitate medicala in medicina dе laborator
- Pot aplica si absolventii in BIOLOGIE/BIOCHIMIE/CHIMIE care au competenta sau experienta in Microbiologie sau care isi doresc sa se specializeze pe acest departament
- Isi pot trimite aplicatiile si Biologi, Biochimisti, Chimisti cu experienta relevanta pe departamentele dе lucru din laborator: Biochimie, Imunologie, Hematologie, Coagulare, Urini.
- Experienta in laborator dе analize medicale constituie un avantaj;
- Cunostinte dе operare PC;
- Abilitati dе comunicare;
- Spirit dе lucru in echipa;
- Responsabilitate si capacitate dе decizie;
- Seriozitate maxima, dinamism si implicare;
- Dorinta dе perfectionare continua.
- Sa detina sau sa fie in procesul dе obtinere a Certificatului dе Membru dе la Colegiul Medicilor in specialitatea medicina dе laborator
- Sa detina sau sa fie in procesul dе obtinere a malpraxisului

Descrierea jobului

- Pеrsoаna responsabila la nivеl dе dеpаrtament cu validаrea finаla а buletinеlor de rеzultаte (intеrprеtаreа si sеmnificаtia clinica a rezultatelor) si, implicit, cu respectarea standardelor de calitate a serviciilor medicale oferite si a timpului de eliberare;
- Ofera suport stiintific si profesional pe domeniul sau de expertiza si, prin activitati specifice, isi aduce aportul in promovarea si consolidarea imaginii companiei in piata prin calitatea si acuratetea rezultatelor din buletinele de analize medicale
- Efectuarea controlului intern si extern de calitate;
- Adaptarea in laborator a tehnicilor si metodelor noi de lucru.
- Efectuare, validare si verificare hematologie, coagulare, biochimie, imunologie, bacteriologie – diferite metode si tehnici
- Respectarea, urmarirea si aplicarea regulilor specifice sistemului de management al calitatii
- Solutionarea problemelor aparute in activitatea de laborator
- Instruire personal cu privire la noutatile din domeniu si tehnici noi
- Propuneri de dezvoltare teste si tehnici noi
- Coordonarea personalului din subordine
Pentru RESPONSABIL MANAGEMENTUL CALITATII:
Asigurarea implementarii, aplicarii, verificarea si urmarirea respectarii sistemului de management al calitatii SR EN ISO 15189:2023 va avea in vedere aspecte legate de :
•Calitatea serviciilor prestate de laboratoarele medicale
•Asigurarea calității rezultatelor analizelor medicale
•Controlul intern al calității în laboratoarele medicale
•Regulile Westgard în dozările cantitative
•Controlul extern al calității în laboratoarele medicale/ schemele de testare a competenței/scheme de intercomparare laboratoare
•Managementul echipamentelor de analiză
•Incertitudinea de măsurare
•Bugetul de incertitudine, surse posibile de incertitudine apărute în laboratorul medical
•Validarea metodelor de testare
•Trasabilitatea măsurării
•Controlul echipamentelor de analiză
•Implementarea, urmarirea, verificarea, respectarea si aplicarea permanenta a tuturor principiilor, cerințelor si standardelor de acreditare precum si a tuturor cerințelor RENAR, ghidurile cerute de acreditare. Participa activ si in mod direct la toate sesiunile de auditare si acreditare efectuate in scop RENAR sau a implementarii oricaror alte standarde de calitate.

EGO TEST LAB face parte din grupul de firme din cadrul AIS GRUP, companie medical farmaceutica + productie substante chimico farmaceutice.
Activitatea laboratoare este structurata pe doua laboratoare distincte care secondeaza activitatea unei clinici medicale cu toate specialitatile medicale in cadrul careia functioneaza si : o baza de recuperare medicala cu investigatii paraclinice pentru imagistica ( radiologie, mamografie, osteodensitometrie), serviciul de stomatologie, o baza de estetica medicala, medicina de familie, medicina muncii.
Laboratoarele lucreaza in contract cu casele de asigurari , CASMB si OPSNAJ, efectuand un portofoliu extins de analize medicale pentru pacienti.
Laboratoarele dispun de aparatura si echipamente de laborator moderne de ultima generatie, cu sisteme de lucru automatizate si semi-automatizate, cu personal calificat, asigura un climat de lucru la standarde ridicate, cu un colectiv tanar dinamic si o atmosfera de lucru placuta.
Publicat 13 Mart. 2024 Reactualizat 11 Apr. 2024 Expiră 13 Apr. 2024