Gratis

Manager produs IT&C

Candidatul Ideal

  • Minim 2 ani experienta in Management de produs (Printing / IT&C)
  • Studii superioare finalizate
  • Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat
  • Cunostinte avansate MS Office (Word si Excel)
  • Abilitate de a analiza un set mare de date variabile
  • Proactivitate, curiozitate, initiativa, implicare
  • Valori: integritate, moralitate, originalitate
  • Orientat catre client
  • Spirit de echipa

Descrierea jobului

  • Realizeaza managementul produselor si a sortimentului conform indicatorilor de performanta stabiliti de companie, obiectivele de crestere si tendintele pietei, pentru urmatoarele categorii:
    • Consumabile IT originale sau compatibile (cartuse, tonere, riboane)
    • Produse IT&C: Imprimante, Medii de Stocare, Notebooks, PC, Smartphones si Tablete, Monitoare, Periferice, Accesorii etc.
  • Negociaza termenii contractuali legali si comerciali cu furnizorii pentru produsele si serviciile complementare
  • Efectueaza raportarile periodice catre producatori inclusiv pentru produsele cu pret special sau comercializate in sistem MPS
  • Asigura documentatia legala si tehnica necesara comercializarii produselor (autorizatii, certificari, drepturi de proprietate intelectuala, etc.)
  • Analizeaza tendintele si indicatorii cheie de performanta cu scopul definirii tacticilor si actiunilor comerciale si le implementeaza pentru a dezvolta sortimentul in scopul unei mai bune acoperiri a nevoilor clientilor
  • Verifica performanta produselor gestionate prin analiza indicatorilor de volum, profitabilitate, viteza de rotatie, disponibilitate si revizuire a sortimentului pentru a sustine obiectivele de vanzare, profitabilitate, rotatie stoc si vechime stoc
  • Propune listarea produselor noi in categoriile gestionate avand în vedere potentialul de piata
  • Propune listarea unor tipuri noi de produse cu scopul dezvoltarii vanzarilor si acoperirea mai buna a pietei si a diferitelor segmente de clienti
  • Mentine relatia cu furnizorii ,urmareste cifra de afaceri comuna, disponibilitatea stocurilor, preturile de achizitie, profitabilitatea, rotatia stocului, dezvoltarea afacerii
  • Propune produse in cataloage, flyere, campanii de comunicare si urmareste implementarea acestora; efectueaza analiza rezultatelor in scopul invatarii trendurilor pietei si mecanismelor de decizie de cumparare, identificare nevoi client
  • Colaboreaza cu departamentul logistic, vanzari, si marketing.
  • Planifica actiunile si tacticile pentru atingerea si depasirea obiectivelor, implementarea si urmarirea executiei lor
  • Identifica solutii pentru reducerea costurilor legate de procesul de achizitie, stoc, logistica, marketing

RTC este lider de piata in distributia de produse indirecte si servicii pentru medii de lucru. Cu o activitate de peste 30 de ani, RTC este membru al grupului Altex din anul 2020. Apartenenta la un grup puternic ne da posibilitatea sa ducem mai departe succesul companiei si sa deschidem noi oportunitati de dezvoltare pe piata din Romania. Prin diversificarea constanta a portofoliului de produse si servicii, in prezent RTC are cea mai cuprinzatoare gama de produse necesare in desfasurarea activitatii companiilor: echipamente de protectie, curatenie si igiena profesionala, mobilier de birou, electro-IT si tehnica de birou, articole de papetarie si produse promotionale. RTC beneficiaza de asemenea de o platforma logistica moderna care asigura servicii de inalta calitate pentru clienti, o platforma performanta de comenzi online B2B si o forta de vanzare bine instruita si dedicata nevoilor clientilor.
RTC inseamna:

  • Peste 8.000 de produse disponibile in gama
  • Peste 5.000 de produse in catalog
  • Peste 100 de branduri internationale in portofoliu
  • Cel mai mare si modern depozit din industria de profil
  • Peste 1 milion de colete expediate anual catre peste 6.000 clienti corporativi
  • 41 milioane euro cifra de afaceri in 2023
  • Livrari in 24/48 h cu acoperire nationala, oriunde in Romania
Publicat 27 Mart. 2024 Reactualizat 24 Apr. 2024 Expiră 26 Apr. 2024