Gratis

Manager Departament Juridic

RASIROM RA

Candidatul Ideal

CUNOȘTINȚE:
  • Cunostințe solide în dreptul comercial, dreptul muncii, dreptul fiscal, dreptul achizitiilor publice, dreptul civil;
  • Ințelegerea clara a legislației și a reglementărilor specifice din România;
  • Cunoştinţe necesare elaborarii unei strategii;
  • Cunoştinţe de management, calităţi şi aptitudini manageriale;
  • Cunostinte si expertiza de constructie si urmarire bugete, forecast-uri, rapoarte;
  • Bună cunoaștere a limbii engleze.
COMPETENȚE ŞI ABILITĂŢI:
  • Atitudine pozitivă, proactivă și capacitatea de a anticipa posibile probleme și obstacole;
  • Abilităţi de organizare a activitatii departamentului si de coordonare a echipei;
  • Abilități excelente de negociere pentru a reprezenta și a proteja interesele organizației în fața instituțiilor statului;
  • Orientare catre rezultat;
  • Gândire analitică, outside the box;
  • Foarte bune abilitati de comunicare si relationare verbale si in scris;
  • Capacitatea de a colabora eficient cu alte departamente din cadrul organizației pentru a asigura conformitatea cu cerințele legale;
  • Flexibilitate, adaptabilitate şi eficienţă faţă de situaţii şi solicitări diverse şi diferite.

Descrierea jobului

  • Previzioneaza, identifica si evalueaza riscurile legale potentiale si asigura incadrarea activitatii societatii conform cerintelor legale relevante;
  • Sustine organizația prin asigurarea furnizării prompte, eficiente și eficace a consultanței juridice;
  • Asigura comunicarea eficienta cu institutiile statului, inclusiv cu autoritățile guvernamentale, autoritățile de reglementare și alte entități relevante;
  • Reprezinta interesele societatii in fata autoritatilor si institutiilor publice, instantelor judecatoresti si a altor organe de jurisdictie;
  • Organizeaza si coordoneaza activitatile echipei departamentului juridic.

RASIROM, companie fondată în 1995 şi deţinută integral de către stat, asigură operarea continuă şi sigură a sistemelor tehnologice pentru instituţiile din Sistemul Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Securitate Naţională.

Viziune: „Vor exista companii românești publice performante, cu prezență internațională, care asigură statului român acces la capital uman și economic”.

Misiunea Rasirom este de a asigura funcționarea sigură și continuă a infrastructurilor critice și a sistemelor esențiale, cercetând, inovând și dezvoltând produse de tehnologie avansată.

Direcțiile de piață strategică sunt: informații speciale, aeroporturi și trafic aerian, infrastructuri critice, securitate internă și ordine publică, utilități, telecomunicații, Cyber și digitalizare.

Echipa Rasirom este formată din 350 angajați cu un nivel înalt de expertiză în domeniile în care activează.

Publicat 25 Mart. 2024 Reactualizat 8 Apr. 2024 Expiră 24 Apr. 2024