Gratis

Manager Calitate si siguranta alimentului

MARCHAND SRL

Candidatul Ideal

CONDITII SPECIFICE PENTRU OCUPAREA POSTULUI
1. Studii de specialitate: studii superioare
2. Perfectionari/specializari : IFS
3. Vechime/specialitate necesara : experienta in domeniul industriei alimentare
4. Cunostinte operare/programare calculator : office, windows, internet
5. Limbi straine : engleza la nivel conversational
6. Abilitati, calitati, aptitudini necersare : spirit de initiativa, spirit analitic, abilitati de coordonare

Descrierea jobului

ATRIBUTII
- Conduce, implementeaza, controleaza si mentine Sistemul de Management Operational
- Raspunde de inregistrarea, cercetarea si raportarea reclamatiilor clientilor si a produselor refuzate de acestia ;
- Reprezinta managementul firmei in relatiile cu Autoritatiile DSVSA, ANPC, DSP, clientii si cu Organismul de Certificare, pentru subiectele ce au legatura cu calitatea prouselor;
- Se asigura ca cerintele Standardului SR EN ISO 9001 :2008, ISO, ale Directivei standardul IFS se aplica integral in cadrul activitatii societatii;
- Revizuirea Sistemul de Management al Calităţii şi Siguranţei Alimentelor ori de cate ori este nevoie ;
- Planificarea si organizarea auditului intern al Sistemul de Management al Calităţii şi Siguranţei Alimentelor;
- Intocmirea rapoartelor pentru analiza Sistemul de Management al Calităţii şi Siguranţei Alimentelor;
- Instruirea personalului pe subiecte legate de calitate si proceduri ;
- Implementarea SIM la toate nivelele ;
- Se asigura de implementarea proceselor si procedurilor prin efectuarea de verificari inopinate ale arhivelor.
- Selecteaza furnizorii din punct de vedere al calitatii (caracteristicilor) produselor oferite in colaborare cu Directorul General si Directorul Comercial/de Achizitii.
- Are responsabilitatea de a cerceta care sunt posibilele corectii de aplicat sistemului, in colaborare cu Directorul Tehnic si de Productie, cu obligatia de a anunta Directorul General despre situatiile cand este informat in mod scriptic pentru fiecare abatere de la specificatiile materiilor prime, intermediare sau ale produsului finit
- Pune la dispozitia Departamentului Comercial/Achizitii specificatiile pentru materiile prime si materialele de ambalaj.
- Arhiveaza in colaborare cu Directorul Comercial/de Achizitii, documentatia de la furnizori (certificate de calitate, certificate de conformitate, buletine de analiza etc).
- Elaboreaza in detaliu metodologia dupa care se efectueaza analizele de laborator, programul de autocontrol si pastreaza arhiva astfel constituita;
- Responsabil pentru respectarea specificatiilor calitative ale produselor finite;
- Urmareste inregistrarea corespunzatoare a rezultatelor de la fiecare punct de productie si arhivarea acestora ;
- Tine legatura cu Biroul Roman de Metrologie Legala in ceea ce priveste programul de calibrare si pastreaza arhivele ;
- Dezvolta metodologii noi de analiza;
- Intocmeste declaratiile de conformitate si transmite rapoartele de calitate privind produsele din stoc;
- Este responsabil pentru tratarea si luarea tuturor masurilor de solutionare a reclamatiilor clientilor impreuma cu Directorul General ;
- Participa activ la procedurile care au legatura cu izolarea sau eventuala distrugere a produselor ;
- Coordonator al echipei HACCP cu responsabilitatile aferente.
- Responsabil implementare legislatie sanitar veterinara si siguranta alimentului ;
- Responsabil implementare standard IFS Food ;
- Responsabil cu informarea clientilor referitoare la modificarile aparute in specificatia de produs sau a neconformitatilor identificate de autoritati, reclamatii, retrageri.

Founded in, Marchand SRL is a second-generation family owned Romanian company that is one of the leaders in Eastern Europe for natural casings. We mainly focus on the processing and distribution of natural casings (sheep, hog and beef) to sausage factories and natural casing dealers across the world.

Our complementary activities also include:

The processing and distribution of pork by-products and pork cuts The provision of packaging solutions (films and bags) for the meat industry; The import and distribution of other auxiliary raw materials for the meat industry, such as additives, spices and artificial casings;

Mission

Our mission is to provide high quality natural products at reasonable rates. We have a deep understanding that, as human beings, our roots are deeply embedded in our past. We move forward by keeping our legacy alive, through hard work and dedication.

Vision

We envision a world in which, just as they did centuries ago, people will enjoy natural food, as part of their day-to-day life.

Values We Create Legacy

Here at Marchand, we believe in leaving behind a standing legacy for the future generation to come. We commit both a pledge to cherish the natural, and the traditional, but also to innovate; we look at what technology will be used tomorrow, and not used today.

We Define Excellence

We believe in setting a standard of quality and openness which define the market. The people at Marchand constantly strive to exceed expectations and to challenge assumptions.

We Nurture Openness

We build and nurture relationships based on equality, cooperation and transparency for all of our stakeholders – Clients, Partners and Employees.

Publicat 14 Mart. 2024 Reactualizat 14 Mart. 2024 Expiră 13 Apr. 2024