Gratis

LEAN Construction Engineer

STRABAG SRL

Candidatul Ideal

Strabag is hiring a specialized engineer to implement LEAN working technology for large civil projects, as follows:
  • Graduate of a technical university (preferably civil engineering)
  • Experience in construction/implementation/development processes with a LEAN approach - minimum 2 years
  • Experience in civil construction (buildings, airports, hospitals, etc)
  • Interest in IT/digitalization field
  • Proficiency in MS Project, MS Office
  • Knowledge of TILOS, Auto-CAD, Pull-Planning, Takt Planning
  • Planning and organizational skills, critical and analytical thinking
  • Ability for analysis and synthesis, teamwork spirit, responsibility, excellent oral and written communication, ability to work with confidential information
  • Native/advanced Romanian language skills, good English language skills
  • Presentation and counseling skills
  • Perseverant, with a high capacity for learning new working systems and attention to detail
  • Ability to manage multiple activities in parallel
  • Availability for travel.

Descrierea jobului

  • Implements LEAN principles in STRABAG processes (including in the bidding and execution phases)
  • Maintains contact with the central LEAN team
  • Promotes a culture of continuous process improvement
  • Develops process improvement solutions and implements them
  • Utilizes and promotes the use of specific LEAN technology software applications
  • Informs managers about the latest/most modern ideas and concepts related to this technology
  • Promotes and supports innovative thinking
  • Creates execution charts for ongoing projects
  • Monitors the execution of works according to the execution chart, as well as the labor force schedule for the following week
  • Updates the chart together with the Site Manager/Project Manager and identifies opportunities for process improvement
  • Participates in operational closings for subordinate construction sites.

Descrierea companiei

STRABAG

Progresul începe cu noi.

Aproape 79.000 de oameni lucrează în STRABAG, în peste 700 de locații din întreaga lume, pentru progres. Proiectele noastre sunt unice și cu o individualitate puternică, la fel ca fiecare dintre noi. De la construcții și inginerie structurală, construcții de drumuri și inginerie civilă, construcții de poduri și săpături de tuneluri, dezvoltare de proiecte, producție de materiale de construcții sau managementul clădirilor - gândim în perspectivă și ne propunem să devenim cel mai inovator și durabil grup de tehnologie în construcții din Europa. Oportunități egale de șanse, diversitatea și incluziunea sunt părți integrale a ceea ce suntem și este modul nostru de operare. Lucrăm împreună ca parteneri pentru a finaliza proiecte cu succes și pentru a crește odată cu noile provocări. Împreună realizăm lucruri mari.

Construiește-ți viitorul alături de noi!

Aplică acum pentru a deveni parte din echipa noastră.

Publicat 27 Febr. 2024 Reactualizat 27 Febr. 2024 Expiră 28 Mart. 2024