Gratis

Kinetoterapeut

Fundatia HOSPICE Casa Sperantei

Candidatul Ideal

Fundatia HOSPICE Casa Sperantei –angajeaza Kinetoterapeut - pentru sediul social din Mun.Brasov

Cerinte generale:
  • Diploma de licenta in specialitatea kinetoterapie sau fiziokinetoterapie
  • Experienta: minim 1 an
  • Aviz si autorizatie de libera practica eliberata de Colegiul Fizioterapeutilor din Romania

Calitati necesare
  • Dragoste de oameni; empatie
  • Standarde inalte profesionale și de etica
  • Dorinta de invatare si creștere profesionala
  • Personalitate pozitiva și spirit de echipa
  • Abilitati bune de comunicare;

Calitati de dorit
  • Bune abilitati de organizare a activitatii proprii.
  • Curiozitate și initiativa
  • Atentie la detalii

Descrierea jobului

Norma de lucru: 8h, program L-V, 8- 16
Durata contract: perioada nedeterminata,
Principalele responsabilitati ale postului:
  • Evalueaza beneficiarul in vederea inceperii programului de kinetoterapie;
  • Stabileste planul de interventii cu scop paliativ si activitati educationale specifice, conform evaluarii nevoilor;
  • Intocmeste un program de kinetoterapie personalizat în raport cu obiectivele stabilite, folosind mijloace si metode specifice intervenind individual (la sediu sau la domiciliu pacientului) cu pacientul sau cu grupuri de pacienti, conform programarilor si obiectivelor stabilite in functie de nevoile pacientilor; ofera educatie specifica pacientului sau familiei/ ingrijitorului acestuia
  • Îmbină armonios programul de kinetoterapie cu terapia prin joc (copii) și cu terapia ocupațională, în scopul facilitării ședinței
  • Participa activ la elaborarea planului de ingrijire interdisciplinar; adapteaza planul de tratament in functie de evolutia pacientului.
  • Documenteaza interventiile si comunica cu restul echipei

Oferta Fundatiei:
  • Loc de munca stabil, cu perspective de dezvoltare, intr-o organizatie cu baze solide si recunoastere la nivel national si international ca Centru de Excelenta
  • Apartenenta la o echipa de profesionisti, uniti de o misiune nobila si motivati de valori ca: speranta, grija, calitatea vietii, demnitate, compasiune
  • Acces la programe de supervizie/ intervizie clinica si programe de prevenire a burn/ rust-out-ului

Misiunea Hospice
Îngrijim cu profesionalism și dăruire copii și adulți care trăiesc cu o boală incurabilă, oferind servicii specializate pentru ei și familiile lor. Dezvoltăm îngrijirea paliativă la nivel naţional și internațional prin informare, educație, consultanță și îmbunătățirea legislației.

Beneficii:
  • 26 zile de concediu de odihna, anual;
  • 1 zi libera aferenta zilei de nastere
  • 1 zi libera de Ziua Mondiala a Sanatatii;
  • Tichete de masa in valoare de 40 lei/zi;
  • Formare profesionala constanta in domeniul paliatiei

HOSPICE Casa Speranței, organizație non-profit înființată în 1992 la Brașov, a introdus conceptul de îngrijire paliativă în România. HOSPICE este cea mai mare fundație din țară care oferă gratuit servicii specializate de acest tip.

Organizația are două centre cu servicii integrate, în Brașov și București, și echipe mobile în Făgăraș și Zărnești, pentru îngrijirea persoanelor diagnosticate cu boli incurabile. HOSPICE a dezvoltat servicii complete de îngrijire paliativă, care sunt oferite în centre de zi, ambulatorii și unități proprii pentru internare, la domiciliul pacienților și în spitalele partenere. În cei 25 de ani de existență, HOSPICE a adus alinare și speranță pentru peste 20.000 de copii și adulți cu boli incurabile.

HOSPICE Casa Speranței dezvoltă îngrijirea paliativă la nivel național și internațional prin informare, prin programe educaționale dedicate profesioniștilor, pacienților și comunității și prin îmbunătățirea legislației în materie.

Pentru mai multe informații, accesați www.hospice.ro.

Publicat 22 Mart. 2024 Reactualizat 22 Mart. 2024 Expiră 21 Apr. 2024