Gratis

Junior Client Service Analyst

Deloitte Romania
10 poziții

Candidatul Ideal

Who we're looking for
  • Master students or university graduates in ANY FIELD who want to experience work in a multinational
  • Environment - any prior work experience is welcome, but NOT REQUIRED.
  • Fluent English speakers (level B2-C1).
  • Colleagues interested to use their initiative, manage high workload effectively and meet deadlines, while paying
  • Attention to details and focus on quality.

Prior knowledge of tax administration is not necessary, you will learn all the necessary skills on the job.

Descrierea jobului

As a Junior Client Service Analyst in GES, you will work on multiple client accounts and will be responsible for day-to-
day communication with and between the Global Deloitte network, as well as client interaction, such as:
  • monitoring mailboxes, triaging emails and responding to queries.
  • using templates to prepare e-mails and letters.
  • entering data into spreadsheets, databases or other Deloitte tools.
  • recording teams’ workload status in workflow databases.

You will work as an integral part of a highly skilled international team, working with standardized and efficient processes
that continuously requires innovation, automation and improvement.

While working you will:
  • Work with Deloitte professionals around the Globe
  • Be the vital liaison between our clients and the respective teams within the EMEA region and India
  • Develop a critical mind-set with the ability to spot potential process improvements.

Our Global Employer Services (GES) team provides taxation, immigration & social security advice to multinational companies and their global employees. We have established in 2017 a Regional Delivery Centre in Bucharest to provide invaluable support to client facing professionals throughout Europe (currently supports 13 European Deloitte Member firms in managing these accounts). The goal of the Centre is to drive efficiencies across the Global practice by centralising standard processes and administrative support.
The Regional Delivery Centre currently comprises 160 employees and will continue to grow over the coming months and years as our range of services expands.

"Deloitte" este brand-ul sub care zeci de mii de specialisti din firme independente din intrega lume colaboreaza pentru a oferi servicii clientilor in urmatoarele domenii - audit, consultanta, consultanta financiara, managementul riscului si taxe. Aceste firme sunt firmele membre Deloitte Touche Tohmatsu Limited (“DTTL”), o organizatie cu raspundere limitata din Marea Britanie.

Despre Deloitte Romania si Moldova

În România, serviciile sunt prestate sau susținute de către Deloitte Audit SRL, Deloitte Tax SRL, Deloitte Consultanta SRL, Deloitte Fiscal Representative SRL, Deloitte Tehnologie SRL, Deloitte GES Support Services SRL și Deloitte Shared Services SRL.

Deloitte este una dintre cele mai mari companii de servicii profesionale de pe piața din România și prestează, în cooperare cu Reff & Asociații SCA, servicii de audit, servicii de consultanță fiscală, servicii juridice, servicii de consultanță și consultanță financiară, servicii de managementul riscului, soluții de servicii externalizate și consultanță în tehnologie și alte servicii adiacente prin intermediul a peste 1700 profesioniști.

La Deloitte veți interacționa cu diferiți clienți pentru a le înțelege afacerea, pentru a identifica riscurile cheie și pentru a găsi modalități de a le reduce. Vă oferim un proces de integrare aprofundat și foarte perspicace, acces la cele mai bune resurse de instruire și învățare, o echipă prietenoasă, care vă va ghida de-a lungul parcursului dvs. profesional. Suntem pasionați să construim relații pe tot parcursul vieții cu oamenii noștri și suntem dedicați succesului lor, indiferent de locul în care călătoria ii duce.

Deloitte este locul în care toți „colegii pe viață” își pot conecta și avansa cariera.

Once Deloitte, always Deloitte. Let’s stay in touch!

Publicat 8 Mart. 2024 Reactualizat 5 Apr. 2024 Expiră 7 Apr. 2024