Gratis

Inspector SSM santiere zona Arges

IMSAT SA

Candidatul Ideal

  • Studii medii/superioare absolvite (de preferat tehnice)
  • Nivel de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca nivel mediu (curs cu durata de 80 ore)
  • Cel putin 1 an experienta ca Inspector SSM in santiere industriale
  • Intocmirea documentelor SSM-SU conform cerințelor legale în domeniu
  • Gestionarea anumitor categorii de deșeuri
  • Disponibilitate la deplasari, mai mult de 80% din timpul de lucru
Constituie avantaj:
  • Curs cadru tehnic PSI
  • Curs responsabil de mediu/gestiunea deseurilor
Competente/Abilitati:
  • Constiinciozitate
  • Curiozitate profesionala
  • Disponibilitate efort
  • Capacitate de adaptare
  • Spirit de ordine și disciplină
  • Ușurință în comunicare
  • Abilități pentru lucrul în echipa
  • Cunoaște legislatia din domeniile SSM și SU
    deprinderea dе a studia, înțelege și interpreta legislația în vigoare în domeniul SSM-SU

Descrierea jobului

Postul este pe santiere in tara si raporteaza Managerului SSM.

Misiunea postului:

Monitorizeaza lucrarile din santier astfel incat acestea sa se desfasoare in conditii de deplina securitate in munca si cu respectarea prevederilor contractuale si legale si raporteaza Sefului de santier aspectele neconforme constatate.

Responsabilitati:
  • Asigura suport si urmareste implementarea cerintelor SSM-SU, legale si a celor interne (specifice IMSAT), a masurilor stabilite in planul de prevenire si protectie;
  • Efectueaza deplasari periodice pe santiere;
  • Intocmeste/participa la elaborarea documentatiei SSM-SU necesara;
  • Organizеаza, participa și verifica instruirea SSM-SU a lucratorilor;
  • Participa la evaluarea riscurilor de securitate si sanatate in munca si situatii de urgenta la locul de munca pentru fiecare santier nou si urmareste respectarea masurilor ce se impun pentru prevenirea accidentelor de munca si imbolnavirilor profesionale;
  • Incheie rapoarte de control periodic referitoare la verificarile in teren din punct de vedere al conformarii la cerintele SSM-SU a locurilor de munca si a activitatii lucratorilor;
  • Intocmeste fise de identificare a riscurilor profesionale in vederea efectuarii controalelor medicale periodice;
  • Asigura suport responsabililor cu instruirea personalului asigurandu-se ca acestia au la dispozitie legislatia, procedurile si instructiunile proprii necesare procesului de instruire;
  • Organizeaza instruirea echipelor de prima interventie si exercitiile de evacuare specifice situatiilor de urgenta in santiere;
  • Contribuie la procesul de identificare, raportare, clasificare si investigare a incidentelor SSM;
  • Elaboreaza/participa la elaborarea procedurilor si instructiuni proprii de SSM-SU;
  • Organizeaza, realizeaza și monitorizeaza alte activitati necesare/specifice asigurarii securitătii si sanatatii lucratorilor la locul de munca in conformitate cu cerintele legale in vigoare aplicabile;
  • Participa la inspectiile/controalele autoritatilor abilitate in domeniul SSM-SU, facilitand controlul activitatii si prezinta documentele si informatiile solicitate;
  • Urmarește indeplinirea obligatiilor privind regimul deseurilor in santiere;

Relatia cu clientul
  • Participa la intalnirile de santier cu tematica SSM;
  • Asigura legatura permanenta cu reprezentantii din santier ai clientului pentru rezolvarea oricaror probleme SSM ce ar putea afecta desfasurarea activitatii in santier;

Managementul si dezvoltarea echipelor
  • Ajuta la integrarea noilor angajati sau a noilor veniti in santier;
  • Incurajeaza calitatea lucrului in echipa si colaborarea la nivel de angajati si echipe;
  • Respecta si asigura respectarea de catre toti angajatii din santier a valorilor si principiilor etice ale IMSAT/SNEF;

Se ofera un pachet salarial atractiv, mediu de lucru placut, expunere internationala, al 13-lea salariu, asigurare de risc si accidente, pachet de servicii medicale la o clinica privata, bonuri de masa sau diurna, etc.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Descrierea companiei

Integrator de servicii industriale:
- proiecte la cheie in industria cimentului, infrastructura telecomunicatii, echipamente electrice si de automatizari, retele voce-date, sisteme de securitate, confectii si structuri metalice
- antreprenor general constructii civile si industriale
Publicat 7 Mart. 2024 Reactualizat 4 Apr. 2024 Expiră 6 Apr. 2024