Gratis

Inspector drumuri

ARCADIS Excellence Center Romania

Candidatul Ideal

Suntem în căutarea unui inginer, absolvent al Facultății de Construcții, domeniul Inginerie Civilă, specializarea Căi Ferate, Drumuri și Poduri - Inginer CFDP , care posedă cunoștințe în domeniul Infrastructurii pentru transporturi, pentru a se alătura echipei noastre. Vei fi responsabil de inspectarea drumurilor și de asigurarea faptului că acestea sunt întreținute pentru a îndeplini toate standardele de siguranță și cerințele în vigoare. Vei face parte din departamentul de Asset Management, mai exact din echipa Visual inspection roads.

Cerințe:
Cunoașterea limbii engleze la un nivel intermediar (minim B1).
Cunoșterea tipurilor de defecțiuni ale îmbrăcăminților bituminoase:
Defecţiuni ale suprafeţei de rulare (suprafaţă şlefuită, suprafaţă exudată, suprafaţă şiroită, suprafaţă poroasă, suprafaţă cu ciupituri, suprafaţă vălurită şi refulări, suprafaţă încreţită);
Defecţiuni ale îmbrăcămintei rutiere (gropi, peladă, praguri, rupturi de margine, fisuri şi crăpături în stratul de uzură, făgaşe);
Defecţiuni ale structurii rutiere (fisuri şi crăpături, faianţări, făgaşe);
Defecţiuni ale complexului rutier (degradări din îngheţ-dezgheţ, tasări locale, gropi).Cunoșterea tipurilor de defecţiuni ale îmbrăcăminţilor din beton de ciment:
Defecţiuni ale suprafeţei de rulare (suprafaţă şlefuită, suprafaţă alunecoasă, suprafaţă exfoliată, peladă);
Defecţiuni ale rosturilor din îmbrăcămintea rutieră (decolmatarea rosturilor, deschiderea rosturilor longitudinale, rosturi cu mastic în exces);
Defecţiuni ale îmbrăcămintei rutiere (rupturi, fisuri şi crăpături, gropi);
Defecţiuni ale structurii rutiere (pompaj, tasarea dalelor, faianţare, distrugerea totală a dalelor).Cunoașterea clasificării în funcție de urgența de remediere: defecţiuni uşoare, mijlocii şi grave.
Abilități excelente de comunicare, cu capacitatea de a comunica eficient constatările și recomandările părților interesate.
Capacitatea de a lucra independent și ca parte a unei echipe.
Abilități de organizare, cu capacitatea de a prioritiza și gestiona mai multe sarcini și termene limită.
Cunoștințe despre îmbrăcăminţile rutiere bituminoase și defecțiunile care pot apărea.

Descrierea jobului

Atribuții și responsabilități:
Efectuați inspecții vizuale regulate ale drumurilor pentru a identifica orice pericole sau probleme de siguranță, folosind software specific.
Evaluați starea drumurilor, cum ar fi calitatea asfaltului, marcajele, semnele de circulație și parapeții, pentru a determina necesitatea întreținerii sau reparațiilor conform normativelor și standardelor europene în vigoare.
Identificați și documentați orice deteriorare a îmbrăcăminților rutiere moderne: defecţiuni ale suprafeţei de rulare, defecţiuni ale îmbrăcămintei rutiere, defecţiuni determinate de comportarea necorespunzătoare a structurii rutiere, defecţiuni ale complexului rutier.
Identificați și documentați orice deteriorare specifică fiecărui tip de îmbrăcăminte rutieră: defecţiuni ale îmbrăcăminţilor bituminoase sau defecţiuni ale îmbrăcăminţilor din beton de ciment.
Pregătiți rapoarte despre condițiile drumurilor, consemnând constatările inspecției și recomandările pentru întreținere sau reparații.

Abilități necesare:
Experiență cu un software de prelucrare a Sistemelor Informaționale Geografice (GIS), cum ar fi QGIS sau suita ESRI.

ARCADIS is the leading global natural and built asset design and consultancy firm working in partnership with our clients to deliver exceptional and sustainable outcomes through the application of design, consultancy, engineering, project and management services. ARCADIS differentiates through its talented and passionate people and its unique combination of capabilities covering the whole asset life cycle, its deep market sector insights and its ability to integrate health & safety and sustainability into the design and delivery of solutions across the globe. We are 33,000 people that generate €3.3 billion in revenues.

If shaping the world for a better tomorrow motivates you, we encourage you to apply!

www.arcadis.com

Publicat 1 Mart. 2024 Reactualizat 29 Mart. 2024 Expiră 31 Mart. 2024