Gratis

INGINER TEHNOLOG IN INDUSTRIA CARNII SI PRODUSELOR LACTATE

FRAHER SRL

Candidatul Ideal

Daca te pasioneaza domeniul industriei alimentare, in mod special a produselor lactate, daca ai experienta in acest domeniu, iti asumi responsabilitati si iti place sa coordonezi o echipa si ai bune competente organizatorice, te asteptam sa te alaturi echipei Fraher!
* studii superioare de specialitate
* cunoasterea si intelegerea proceselor de productie a produselor alimentare din lapte si branza
* cunoasterea standardelor de calitate specifice industriei alimentare, HACCP
* cunostinte pachet MS Office
* permis categoria B

Descrierea jobului

Inginerul tehnolog asigura:
* controlul calității materiilor prime și produselor fabricate;
* monitorizarea conformității și asigurarea corectitudinii tehnologiei de producție existente;
*controlul calității produsului finit; controlul asupra condițiilor corecte de ambalare, etichetare și depozitare a produselor; *optimizarea tehnologiei de producție;
*controlul funcționării corecte a echipamentelor;
*analiza situațiilor problematice de producție; dezvoltarea de rețete și tehnologie pentru producerea de noi produse; *elaborarea documentației tehnologice; calculul ratelor de consum al materiilor prime necesare, costurile de timp; calcularea costului produselor fabricate;
*intocmirea comenzilor pentru materii prime si echipamente necesare;
*pregătirea documentației pentru certificarea produsului;
*monitorizarea implementarii normelor sanitare si de calitate la locul de munca.
  • Fabrica de lapte Fraher se afla situata pe strada George Cosbuc, nr.2, localitatea Traian, comunca Cerna, Jud Tulcea (aproximativ 50 km distanta de Galati si Braila)
  • Oferim posibilitate de cazare
  • Programul este structurat in 2 ture.

Descrierea companiei

Ferma Fraher

Ferma Fraher este localizată în localitatea Traian, comuna Cerna din județul Tulcea, reușind astfel să pună pe hartă producătorii locali din zonă, transformându-se în scurt timp într-unul dintre cei mai importanți furnizori de lapte din regiune. În cadrul fermei, organizarea și alimentația capetelor este realizată corespunzător, în funcție de fiecare segment și categorie de vârstă.
Pentru Fraher S.R.L. activitatea începe în anul 2007 atunci când se realizează infuzia a 200 de juninci din Germania și 27 din Austria.
Având ca obiect de activitatea creșterea bovinelor de lapte, ferma este construită respectându-se și implementându-se ultimele norme și standarde ale Uniunii Europene. În prezent ferma ajunge la un efectiv de 1000 de capete, dintre care 300 vaci de muls.
In prezent este construita o fabrica moderna de lapte, in incinta fermei, care trebuie sa asigure o transformare superioara a laptelui crud produs in ferma in produse acidofile si branzeturi maturate.
Ferma Fraher face parte din grupul de firme (Fraher, Fraher Distribution si Fraher Retail) unde activeaza in prezent 350 de salariati cu norma intreaga, pe perioada nedeterminata, avand parte de stabilitate si posibilitatea de a cladi o cariera pe diferite planuri, intr-o echipa de succes.
Mulsul se realizează în mod automat, într-o sală special amenajată de tip Boumatic. Laptele muls, este colectat în tancuri cu sistem automat de răcire și igienizare. Cantitatea de lapte obținută zilnic în cadrul fermei este aproximativ 8500 litri de lapte. Înainte de livrare, laptele este testat și analizat, pentru verificarea parametrilor fizico-chimici și de calitate.Mulsul se realizează în mod automat, într-o sală special amenajată de tip Boumatic. Laptele muls, este colectat în tancuri cu sistem automat de răcire și igienizare. Cantitatea de lapte obținută zilnic în cadrul fermei este aproximativ 8500 litri de lapte. Înainte de livrare, laptele este testat și analizat, pentru verificarea parametrilor fizico-chimici și de calitate.

Mulsul se realizează în mod automat, într-o sală special amenajată de tip Boumatic. Laptele muls, este colectat în tancuri cu sistem automat de răcire și igienizare. Cantitatea de lapte obținută zilnic în cadrul fermei este aproximativ 8500 litri de lapte. Înainte de livrare, laptele este testat și analizat, pentru verificarea parametrilor fizico-chimici și de calitate.

Laptele de la ferma Fraher ajunge în proporții mai mici și către rețeaua de magazine Fraher Retail, fiind livrat către consumatorul final prin intermediul unor dozatoare speciale. În spatele acestui proiect, în anul 2019 există 45 de oameni cu ajutorul cărora, în viitorul apropiat, Ferma Fraher va deveni un simbol mult mai important al produselor maturate din zona Dobrogei și a Deltei Dunării.

Publicat 18 Mart. 2024 Reactualizat 17 Apr. 2024 Expiră 17 Apr. 2024