Gratis

Inginer structurist constructii civile si industriale

DB Engineering & Consulting GmbH Berlin Sucursala Bucuresti

Candidatul Ideal

Pentru proiectele in curs de desfasurare ale firmei DB Engineering & Consulting GmbH din Germania, cautam un inginer structurist cu experienta cu specializarea constructii civile si industriale cu cunostinte de limba germana (f/m/d) pentru a consolida echipa noastra de arhitecti si ingineri din cadrul departamentului de Constructii civile din Design Center Romania, situat in Bucuresti.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
  • modelarea si dimensionarea structurilor din beton armat si metal;
  • intocmirea de documentatii tehnice pentru structuri din beton armat si metal cu ajutorul unor software-uri specializate;
  • elaborarea si adaptarea detaliilor de executie pentru proiectele in derulare si pentru proiectele noi;
  • colaborarea si coordonarea cu celelalte discipline si departamente, din interiorul companiei si cu terti;
  • acordarea de asistenta tehnica si profesionala in dezvoltarea proiectelor civile, industriale si de infrastructura;
  • participarea la pregatirea documentatiei de licitatie.
Cerinte:
  • diploma de inginer constructor;
  • minim 10 ani de experienta profesionala in proiectarea structurala pentru structuri din otel, beton armat si zidarie;
  • cunostinte solide ale Eurocod-urilor si ale standardelor DIN;
  • cunoasterea limbii germane la nivel conversational A2/B1 este necesara (cunoasterea limbii engleze constituie un avantaj);
  • utilizarea la nivel avansat a cel putin unuia dintre software-urile de modelare structurala: ETABS / SAP2000, RSTAB, RFEM, (cunoasterea SOFiSTiK Analysis & Design, InfoCAD constituie un avantaj);
  • o buna cunoastere a cel putin unuia dintre software-urile de calcul sectional: CSI Col, Idea StatiCA, FRILO;
  • experienta de lucru cu software-urile de desenare si modelare 3D - AutoCAD, Revit (SOFiCAD);
  • cunostinte de utilizare a programelor din suita MS Office;
  • motivat, cu capacitatea de a lucra independent si din proprie initiativa;
  • spirit de echipa, bune abilitati de comunicare;
  • dornic sa interactioneze cu colegii si sa se familiarizeze cu procedurile firmei DB E&C;
  • capabil sa gestioneze munca de la domiciliu/lucrul la distanta;
  • disponibilitatea de a calatori si de a lucra in strainatate (Germania) pentru perioade scurte de timp.
Ce oferim?
  • contract de munca hibrid (10 zile pe lună WFH) cu posibilitatea de lucru full remote pentru angajatii din afara Bucurestiului;
  • 25 de zile de concediu pe an plus zile libere suplimentare platite oferite de companie;
  • pachet de beneficii atractive: bonusuri de performanta, indexare anuala a salariului, servicii medicale Pachet Business, contributie lunara la pensia privata Pilon 3, tichete de masa si tichete cadou;
  • salariu competitiv;
  • programe de formare pentru angajati: inginerie, limbi straine, acces la o retea globala de cunostinte;
  • oportunitatea de a lucra cu clienti de top in proiecte de anvergura;
  • teambuilding, festival anual dedicat competitiilor sportive in Germania.

DB Engineering & Consulting este o filială deținută integral de Deutsche Bahn AG, compania feroviară, de mobilitate și logistică care exploatează în mod profitabil rețeaua feroviară din Germania. Deutsche Bahn este recunoscută pe scară largă ca fiind unul dintre cei mai importanți furnizori de transport și logistică din întreaga lume.

DB E&C aduce 50 de ani de experiență în domeniul infrastructurii, al transportului și al implementării de proiecte în Germania și în peste 100 de țări din întreaga lume. Avem peste 5.000 de angajați din 84 de țări.
În calitate de companie lider în domeniul ingineriei și consultanței în sectorul feroviar, expertiza noastră se concentrează pe: soluții durabile și personalizate de transport, proiectare, supervizare a construcției, consultanță (consultanță în afaceri, operațiuni și întreținere, consultanță IT în domeniul logisticii), management de proiect, mediu, geotehnică și topografie.

Publicat 29 Apr. 2024 Reactualizat 15 Mai 2024 Expiră 29 Mai 2024