Gratis

Inginer ofertare montaj mecanic

IMSAT SA

Candidatul Ideal

Studii tehnice superioare de lunga durata (Master);
Cursurile de supraspecializare constituie un avantaj
Minim 8-10 ani experienta in activitatea de ofertare
Minim 3 ani in conducerea unor echipe profesionale
Prezinta avantaj:
- Specializarea in intocmirea calculatiilor de pret pentru montaj mecanic si de structuri mecanice, este o cerinta obligatorie
- Alegerea macaralelor si a altor mijloace de ridicat
- Estimarea duratei de montaj pentru diverse echipamente mecanice, confectii metalice (palnii, buncare, etc), conducte proces (diametru mai mare de 500 mm), silozuri (capacitati mai mari de 300 t) si structuri metalice
- Estimarea numarului de ore si a oamenilor necesari pentru montajul mecanic si de structuri metalice
- Estimarea organizarii de santier, inclusiv a sculelor si a consumabilelor necesare
- Intocmirea graficului pentru activitatile de montaj
- Intocmirea „Method of statement” in mod schematic ca baza pentru evaluarea montajului
Engleza nivel avansat ca limba de lucru;
Franceza, rusa, germana constituie avantaj.
MS Office (Word, Excel, Access, PowerPoint, Outlook)
AutoCAD (Mechanical sau Inventor)
Bun organizator;
Abilitati avansate de planificare;
Abilitati de lucru atat individual cat si in echipa, flexibilitate;
Bune abilitati de negociere;
Capacitate de lucru sub presiune, cu respectarea termenelor asumate.

Descrierea jobului

Postul este in Bucuresti si raporteaza Directorului de divizie.

Studiază, înțelege si definește scopul ofertei pentru a asigura cea mai buna solutie pentru oferta atribuita;
Intocmenste oferte de complexitate medie si mare incluisv partea de FED, text oferta si anexe conform cu cerintele din caietele de sarcini;
Participa la colectarea si prelucrarea datelor referitoare la execuția ofertelor in lucru;
Verifica caietele de sarcini si informatiile primite de la Dep. inginerie/montaj si PM in vederea realizarii de oferte in conformitatea cu cerintele din caietele de sarcini
Tine legatura cu furnizorii de echipamente si subcontractorii diviziei;
Dezvolta reteaua de furnizori/subcontractori in vederea obtinerii permanent de preturi competitive;
Controleaza, verifica si semneaza ofertele in vederea transmiterii catre client;
Elaboreaza anexele comerciale pentru includerea in cererile de oferta pregatite;
Face analizele tehnice comparative ale ofertelor diversilor furnizori;
Monitorizeaza si supervizeaza desfasurarea ofertelor atribuite si rezultatele obtinute;
Intocmeste baza de date pentru furnizori pentru eficientizarea modului de lucru;
Raspunde de conformitatea cu legislatia in vigoare;
Sustine seful de proiect în legatura cu subcontractorii pentru proiectele specifice pentru a asigura realizarea de oferte competitive;
Raspunde pentru adaptarea în oferta a necesitatilor specifice ale Clientului;
Monitorizeaza si raspunde de calitatea ofertelor intocmite;
Împartaseste cunostintele personale si asigura transferul permanent al acestora catre echipa;
Antrenează echipele de ofertare pe perioada desfășurării lucrărilor repartizate si le acorda sprijin in vederea transferului de know-how si dezvoltarii abilitatilor lor tehnice si comerciale;
Urmareste implementarea schimbarilor decise de echipa de validare proiect;
Realizeaza drafturi de contract si asigura asistenta pe parte contractare impreuna cu Dep. Juridic
Isi actualizeaza permanent cunostintele, tinandu-se la curent cu noile dezvoltari în domeniul specific de activitate;
Implementeaza instrumente si proceduri pentru continua imbunatatire a procesului de ofertare;
Îndeplineste diverse sarcini care tin de misiunea postului si/sau sunt necesare / solicitate de managerul de pe nivel superior pentru nevoile departamentului / diviziei.
Asigura activitati de coaching si mentoring pentru colegii cu mai putina experienta.

Beneficii:
Pachet salarial motivant, al 13lea salariu, bonuri de masa, pachet de servicii medicale la o clinica privata, asigurare de viata, expunere internationala.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Recunoscut ca expert in sectoarele de activitate din Industrie, Energie, Infrastructura Cladirilor sau a Transporturilor, IMSAT Groupe SNEF proiecteaza, dezvolta si integreaza solutii multitehnice pentru cele mai complexe aplicatii.

Experienta dovedita prin proiectele implementate cu succes pe plan national si international, abordarea de tip “solutii la cheie” si expertiza echipei ne permit sa fim alaturi de clientii nostri in toate etapele, de la proiectare la management de proiect, fabricatie, montaj, punere in functiune si mentenanta.

Publicat 7 Mart. 2024 Reactualizat 4 Apr. 2024 Expiră 6 Apr. 2024