Gratis

INGINER MECANIC MENTENANTA SI PLANIFICARE

SC SAINT-GOBAIN CONSTRUCTION PRODUCTS ROMANIA SRL

Candidatul Ideal

EDUCAȚIE ȘI EXPERIENȚĂ
- studii superioare tehnice în inginerie mecanică;
- experienţă în activitatea de mentenanţă de cel puțin 2 ani;
- cunoștințe minime de mentenanta a echipamentelor (tehnologice, hidraulice, pneumatice, prelucrări mecanice, utilităti gaz, apa, aer comprimat);
- bună stăpânire a instrumentelor Office 365 (Excel, PowerPoint, Outlook, dar și MS Teams și suita de instrumente specifice colaborării online);
- cunostințe bune de limba engleza.

COMPETENȚE PRINCIPALE
- abilități de organizare, comunicare și planificare a activităților;
- autonom, proactiv, cu inițiativă;
- cunoștințe despre sau deschidere pentru învățarea metodologiilor de îmbunătățire continuă;
- cunoștințe despre sau deschidere pentru învățarea programelor informatice specializate pentru mentenanță de tip CMMS;

CONSTITUIE AVANTAJ
- cunoștințele de lucru în Autocad, SolidWorks programe de gestiune mentenanţă (CMMS);
- experienţă în activitatea de planificare a mentenanței.

Descrierea jobului

Poziția se află în cadrul Departamentului de Mentenanta al Fabricii de Placi Gips-Carton din Turda şi este subordonată Managerului de Mentenanță.

RESPONSABILITĂȚI PRINCIPALE
- gestionarea sistemului de mentenanta planificata (echipamente, piese și planificare ) în Mobility Work: introducere / actualizare piese de schimb, creare coduri noi pentru echipamente;
- monitorizare, plan și istoric pentru lucrări de mentenanță;
- pregătire stocuri piese de schimb ;
- planifică strategia anuală și intocmește planul lucrărilor de mentenanță a liniei de fabricatie, împreună cu Managerii de Fabrica și de Mentenanta și monitorizează implementarea lor;
- asigură comenzile pentru piese de schimb și materiale necesare echipamentelor, conform procedurilor de reparații și achiziții;
- organizează, coordonează și participă la activitatea de mentenanță predictivă: inspecții zilnice pe liniile de productie; monitorizarea periodică a vibrațiilor, a hărții de lubrefiere, a temperaturilor; preîntampină problemele tehnice și propune soluții preventive;
- pregătește și participă la lucrările de mentenanță și propune soluții tehnice;
- angajează lucrări cu firme terțe pentru lucrări de mentenanță;
- gestionează reparațiile echipamentelor inlocuite după sesiunile de mentenanță;
- stabilește nevoile de training si efectuează instruiri pe parte de mentenanță;
- colaborează cu departamentul de Imbunătățire Procese in vederea definirii soluțiilor tehnice care să asigure mentinerea parametrilor de proces si calitate;
- elaborează / actualizează documentația tehnică a echipamentelor;
- iși desfasoară activitatea conform metodologiilor de excelență operatională, World Class Manufacturing;
- va face parte din echipa de punere în funcțiune a noii linii de producție.

Lider mondial în domeniul soluțiilor ușoare și sustenabile pentru constructii, Saint-Gobain proiectează, produce și distribuie materiale și servicii pentru piețele industriale și de construcții.
Soluțiile sale integrate pentru renovarea clădirilor publice și private, pentru construcțiile ușoare și decarbonizarea construcțiilor și a industriei sunt dezvoltate printr-un proces continuu de inovare și oferă durabilitate și performanță.
Angajamentul Grupului este ghidat de scopul său, "MAKING THE WORLD A BETTER HOME".

Vânzări de 51,2 miliarde EUR în 2022 la nivel global.
168,000 de angajați care activează în 75 de țări.
Un Grup angajat să atingă neutralitatea emisiilor de carbon până în 2050.

În România, Saint-Gobain furnizează produse și soluții din gamele Abrasives, Glass, Pietta Glass Working, Sekurit, ISOVER, PAM, Rigips, Weber, Duraziv şi Chryso, cumulând peste 2000 de angajați în 14 situri industriale situate în Brăneşti, Călăraşi, Ploieşti, Satu-Mare, Turda, Suceava, Vălenii de Munte, Popești Leordeni şi Ariceştii Rahtivani.

Pentru mai multe informații despre Grupul Saint-Gobain în România, vizitați www.saint-gobain.ro.

Publicat 7 Mart. 2024 Reactualizat 4 Apr. 2024 Expiră 6 Apr. 2024