Gratis

Inginer Energetician

Chimcomplex S.A.
2 poziții

Candidatul Ideal

Cerinte:
  • studii superioare de profil tehnic - energetica/inginerie electrica;
  • bune abilitati de lucru pe calculator - cunoștinte de utilizare MS Office;
  • bune cunoștințe tehnice si de legislație specifica domeniului de activitate;
  • capacitate de analiza, capacitate de relaționale sociala, autocontrol, obiectivitate, corectitudine, atitudine proactiva, atentie de lucru;
  • experienta in domeniu constituie avantaj.

Descrierea jobului

Misiunea postului: Contractarea necesarului de utilitati si gestionarea consumurilor pentru functionarea continua, sigura si eficienta a instalațiilor tehnologice din cadrul companiei.
Responsabilitati principale:
  • participa la elaborarea strategiei de achizitie energie electrica si gaze naturale;
  • tranzactionarea pe pietele centralizate de energie electrica si certificate verzi, in special pe pietele cu livrare pe termen scurt;
  • monitorizeaza functionarea pietelor de energie electrica si gaze naturale, precum si evolutia preturilor;
  • întocmește necesarul anual si lunar de utilitati in vederea contractării de la furnizor;
  • analizeaza contractele, actele adiționale, convențiile de exploatare primite de la furnizori, întocmește procese verbale de obiectiuni, urmărește concilierea obiectiunilor si încheierea contractelor sau convențiilor;
  • urmărește derularea contractelor de utilitati încheiate cu furnizorii; contractuale, rezolva orice alte situații aparutc in derularea contractelor ;
  • încheie contracte de vânzare cu subconsumatorii si urmărește derularea contractelor încheiate;
  • urmărește modul de funcționare al aparatelor de măsură si înregistrare la subconsumatorii si solicita la subconsumatori remedierea tuturor deficientelor constatate in masurarea si consumul de utilitati;
  • verifica in teren modul de consum al utilităților functionarea aparatelor de măsură si înregistrare, inventarul racordurilor de consum utilitati si alte aspecte ce vizeaza consumul de utilitati;
Pentru joburile noastre oferim:
  • Participarea la dezvoltarea celei mai importante companii din industria chimica din România;
  • Posibilitati de instruire specifica si dezvoltare profesionala sustinute de profesionisti de top;
  • Dezvoltarea de noi competente si perspective;
  • Un mediu de lucru bun, cu o echipa profesionista;
  • Salariu motivant.

Chimcomplex este principalul producător și furnizor de substanțe chimice vitale din regiune. Este o companie strategică pentru economia românească, cel mai mare combinat de produse chimice cu 2 platforme industriale la Onești și Râmnicu Vâlcea. Chimcomplex este o companie chimică cu o tradiție îndelungată, care dezvoltă produse de calitate pentru o viață mai bună și un viitor sustenabil.

Suntem o companie cu un nivel ridicat de know-how tehnic și de forță de muncă specializată, care se angajează în proiecte pe termen lung.

Chimcomplex nu ar fi compania de astăzi fără angajații care au grijă ca activitățile din combinat să se desfășoare corect și sigur în fiecare zi.

Investim în echipele noastre pentru a realiza împreună cele mai mari proiecte din industria chimică din România.

Află mai multe despre noi aici www.chimcomplex.com

Publicat 11 Mart. 2024 Reactualizat 8 Apr. 2024 Expiră 10 Apr. 2024