Inginer Electronist - Instructor IPC Reparații (Rework PCBA)

REALTIME TECHNOLOGIES RO S.R.L.

Candidatul Ideal

Specialist Tehnic Ansamble Electronice [PCBA]
Certified IPC Trainer Rework Ansamble Electronice
Suntem în căutarea unui Inginer Electronist pentru activitatea de Instructaje - Rework Ansamble Electronice care sa se alăture echipei noastre dinamice.

Dacă ai finalizat studii superioare in domeniul Ingineriei Electronice, cu fara experiență in domeniul productiei sau reparatiilor ansamblelor electronice [PCBA], iti doresti sa interactionezi cu alti specialisti la nivel national si international, aceasta este o oportunitate excelentă pentru dezvoltarea ta profesionala.

Cerințe:
  • Studii superioare finalizate in domeniul Inginerie Electronica, Telecomunicatii sau domenii conexe;
  • Dornic sa invete lucruri noi, sa isi completeze si actualizeze cunostintele la standarde internationale;
  • Diligent si creativ, sa vina cu idei noi [work smart not hard];
  • Disponibil pentru delegații frecvente (natura postului implică deplasări in tara si străinătate);
  • Permis de conducere, B cu experiență la volan;
  • Diplomă de studii superioare în domeniul electronică sau o calificare similară;
  • Certificare IPC Trainer - se obține in perioada de proba ca si calificare la locul de munca CIT IPC;
  • Experiență relevantă în asamblarea și reparația ansamblurilor electronice;
  • Cunoștințe de baza în interpretarea schemelor electronice și a desenelor tehnice;
  • Abilități excelente de comunicare și prezentare;
  • Capacitatea de a lucra în echipă și de a coordona activități de instruire;
  • Atenție la detalii și abilități de rezolvare a problemelor.

Descrierea jobului

Postul implică
  • susținerea de instruiri profesionale pentru persoane active in producția de ansamble si subansamble electronice,
  • reprezentarea unor producători de top in materie de dispozitive si materiale pentru producția de ansamble electronice (stații de lipit, camere microscopice, aliaje de lipire etc.)
Responsabilități:
  • Sustinerea de sesiuni de formare profesionala in domeniul productiei de ansamble electronice [IPC & ESD];
  • Asamblarea și testarea componentelor electronice conform specificațiilor tehnice;
  • Identificarea și remedierea defecțiunilor în ansambluri electronice;
  • Realizarea instruirilor și certificărilor IPC pentru personalul tehnic;
  • Monitorizarea și îmbunătățirea proceselor de asamblare și reparații;
  • Colaborarea strânsă cu echipa de producție pentru a asigura calitatea și eficiența în procesul de asamblare;
  • Documentarea și raportarea rezultatelor și problemelor întâlnite în procesul de asamblare și reparații.
Beneficii:
  • Oportunitatea de a lucra într-un mediu dinamic și inovativ;
  • Posibilitatea de a-ți dezvolta abilitățile si cunostintele și de a obține certificări suplimentare recunoscute international;
  • Salariu competitiv și pachet de beneficii atractiv;
  • Oportunități de avansare în cadrul companiei;
  • Mediu de lucru plăcut și colegial.

Compania noastră, Realime Technologies, este un un renumit furnizor de servicii pentru sustinerea activitatii de producție in industria electronică.

Având drept fundament 10 ani de instruire profesională în domeniul standardelor IPC, am devenit Centru Oficial IPC Association Connecting Electronics Industries. Suntem singura companie abilitată pentru a efectua instuiri pe 5 standarde la nivel atât de instructor cât și la nivel de specialist.

Publicat 19 Mart. 2024 Reactualizat 19 Mart. 2024 Expiră 18 Apr. 2024