Gratis

Inginer Automatist - Aeroport Avram Iancu

S.C. UTI CONSTRUCTION AND FACILITY MANAGEMENT S.A.
2 poziții

Candidatul Ideal

-Studii superioare tehnice (electrotehnică, electronică, automatică, mecatronică)
-Experiență minim 3 ani pe un post tehnic – preferabil sisteme automate sau programare.
-Cunoștințe despre:Principiile de baza ale programării sistemelor automate (răspuns in timp al sistemelor, metodologii de programare, programare logica).
-Principiile de baza hardware si interfațare– structura sistemelor, protocoale de comunicație.
-Cunoștințe generale de funcționare a senzorilor si traductorilor.
-Familiar cu cel puțin un mediu de programare a PLC-urilor industriale (Schneider, Allen Bradley, Step7, ABB)
-Cunoștințe bune de tehnica de calcul (sisteme de operare, TCP/IP, structuri si tipuri de date)
-Cunoștințe avansate de sisteme cu reglaj automat si sisteme cu PLC.
-Cunoștințe bune de programare a sistemelor automate cu dorința de îmbunătățire si învățare.
-Cunoștințe de baza despre HMI.
-Reprezintă un avantaj cunoștințele despre: Mecanică generala, sisteme de benzi transportoare, sisteme de redundanță, ingineria sistemelor industriale
-Atenție la detaliu, ordonat în gândire
-Rezistent la stres, capacitatea de lua decizii sub presiune.
-Disponibil la deplasări.

Descrierea jobului

-Monitorizeaza subsistemele si echipamentele din cadrul sistemelor HBS;
-Monitorizeaza ascensoarele din terminalele Plecari, Finger, Sosiri si Parcare;
-Anunta in timpul ︁︀​︂︃︃​︇︂​︁︃︁cel mai scurt daca observa disfunctionalitati la utilajele monitorizate;
-Participa la testarea modului de comanda si control al sistemelor;
-Monitorizeaza cu ceilalti membri ai comisiei traseul parcurs de bagajul de test si consemneaza rezultatele in procesul verbal;
-Realizeaza mentenanta echipamentelor/instalatiilor/sistemelor si dispozitivelor electrice/electronice/telecomunicatii si automatizari de la punctele de lucru ale clientilor (conform cerintelor contractuale ale beneficiarului si ale legislatiei/reglementarilor in vigoare asigurand calitatea lucrarilor specifice), in limita calificarilor de care dispune si a cunostintelor tehnice generale si intervine operativ pentru rezolvarea incidentelor la solicitarea sefului punctului de lucru/de echipa/managerului de proiect
-Executa modificari pe echipamentele/instalatiile/sistemele si dispozitivele electrice/electronice/telecomunicatii si automatizari de la punctele de lucru ale clientilor;

UTI Construction & Facility Management este o companie specializată în soluții de construcții și servicii profesionale de facility management. Furnizăm servicii administrative și tehnice complete pentru orice tip de construcție (spații comerciale, rezidențiale, bancare, publice, industriale, logistice, clădiri de birouri).

Avem o vastă experiență în domeniul construcțiilor și instalațiilor, oferind servicii specializate pentru fiecare ramură a ingineriei din acest sector, pentru realizarea unor obiective de infrastructura civilă sau critică cu aplicații în domenii precum:

Transporturi (aeroporturi, porturi, metrou) Industrie (stații de epurare, facilități de producție, spații logistice, utilități publice) Infrastructură publică (spitale, arene sportive, stadioane, săli polivalente, clădiri administrative, obiective de patrimoniu, iluminat public inteligent) Spații comerciale și de afaceri (mall-uri, clădiri de birouri, etc)
Publicat 17 Mai 2024 Reactualizat 31 Mai 2024 Expiră 16 Iun. 2024