Gratis

HSE Supervisor

HAYS SPECIALIST RECRUITMENT ROMANIA SRL

Candidatul Ideal

  • Experienta de minim 3 ani in domeniul HSE;
  • Nivel de limba engleza - Conversational;
  • Studii in domeniu;
  • Certificări - Certificat de Inspector/ Specialist SSM;
  • Cunostinte operare PC;
  • Disponibilitate pentru deplasari.

Descrierea jobului

  • Inspectorul in domeniul sanatate si securitate in munca este lucratorul desemnat pentru a se ocupa de activitatile de prevenire si protectie din cadrul unei intreprinderi si/sau unitati;
  • Sa identifice principalele caracteristici ale sistemului/ procesului supus evaluarii, alegerea metodei de evaluare si stabilirea instrumentelor de lucru;
  • Sa organizeze activitatile de prevenire si protectie din unitate, identificand pericolele si evaluand riscurile, elaborand si actualizand Planul de Prevenire si Protectie;
  • Sa elaboreze instructiuni proprii de securitatea muncii pentru completarea si /sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca, tinand seama de particularitatile activitatilor si ale unitatii, precum si ale locurilor de munca / posturilor de lucru, tinand seama de numarul de lucratori, de repartizarea teritoriala a unitatii si/sau a sucursalelor, filialelor, punctelor de lucru ale acesteia;
  • Sa participe la cercetarea evenimentelor privind SSM, conform competentelor prevazute de legislatia in vigoare, si intocmeste documentele privind aceste evenimente;
  • Sa alerteze in situatii de pericol iminent, dezastre, situatii de accident toti factorii de interventie;
  • Sa implementeze activitatile de interventie si evacuare in cadrul unitatii si sa efectueze primele cercetari privind cauzele si imprejurarile producerii acestora;
  • Sa organizeze activiati de prevenire si protectie;
  • Sa asigure prevenirea accidentelor de munca si mentinerea starii de sanatate a personalului;
  • Sa verifice modul de respectare a prevederilor legale in domeniul SSM, a utilizarii mijloacelor colective si individuale de protectie de catre lucratori;
  • Sa pregateasca documentatiile necesare si sa asigure obtinera autorizatiilor, acordurilor, avizelor din domeniul protectiei mediului, necesare pentru desfasurarea activitatii;
  • Aplicarea normelor de protective a mediului;
  • Planificarea activitatii de aparare impotriva incendiilor;
  • Organizarea activitatii de aparare impotriva incendiilor;
  • Monitorizarea activitatii de aparare impotriva incendiilor;
  • Elaborarea documentelor specific actvitatii de aparare impotriva incendiilor;
  • Instruirea salariatilor in domeniul apararii impotriva incendiilor;
  • Controlul modului de respectare a masurilor de aparare impotriva incendiilor;
  • Acordarea asistentei tehnice de specialitate in situatii critice.

MYTILINEOS is a leading global industrial and energy company with a strong presence in all five continents covering two business Sectors, the Energy Sector and the Metallurgy Sector. The company is strategically placed at the forefront of the energy transition as a leading and integrated green utility, with an international presence, while establishing itself as a reference point of “green” metallurgy in the European landscape.

Publicat 19 Mart. 2024 Reactualizat 16 Apr. 2024 Expiră 18 Apr. 2024