Gratis

HR Recruitment Assistant with French

Michelin
4 poziții

Candidatul Ideal

This role is based in the  Michelin Corporate Business Services in Bucharest, where more than 800 colleagues deliver excellence in Purchasing, Finance, Logistics, Order to Cash, Personnel and Service Management.

What we’re looking for:
  • Bachelor’s Degree;
  • Fluency in English and French (at least B2 level);
  • Recruitment and administrative experience would be a plus
  • Communication skills;
  • Strong organizational skills;
  • Time management abilities.

Descrierea jobului

The Recruitment Assistant will:

Working together with local recruitment team (from France), supporting the following activities:
  • Schedule First and Second rounds of interviews with candidates;
  • Manage the exchanges with all the participants in the recruitment panel (recruiters, hiring managers, HR BPs and others).
  • Manage the candidate expenses reimbursements related to travel for recruitment purposes;

Manage the employment contract preparation and the hiring process within Workday:
  • Prepare the contract for all types of collaboration (CDD, CDI, blue and white collars);
  • Monitoring signatures and answering to administrative questions;
  • Manage hiring related topics that may appear;

In Michelin, we offer:
  • Flexible work schedule and home-office options;
  • A customizable benefits package with options to choose: gym access, medical or dental services, private retirement pension, deduction of public transport costs, cultural activities vouchers etc.
  • Private medical subscription; Life insurance; Luncheon vouchers and discounts; Deduction of vacation costs.

How we recruit:

Once you submit your application, one of our recruiters reviews it. If your profile fits our role:
  • We have a phone call to get to know each other;
  • We hold assessments to see your language skills and competencies;
  • We meet in a face to face (or online, depending the context) interview, with a recruiter and the hiring manager.

Pass all stages with flying colors, and we’ll send you our offer.

Michelin, lider în domeniul anvelopelor, este dedicată îmbunătățirii sustenabile a mobilității bunurilor și persoanelor prin producția, distribuția și comercializarea de anvelope pentru fiecare tip de vehicul. Aceasta oferă, de asemenea, servicii inovatoare ce sprijină afacerile, servicii de mobilitate digitale și publică ghiduri de călătorie, ghiduri pentru hoteluri și restaurante, hărți și atlase rutiere. Grupul Michelin și-a început activitatea în România în august 2001. În prezent, Michelin are în România peste 4500 de angajați, 3 fabrici, 2 la Zalău (Sălaj) și una la Florești (Prahova), o rețea comercială și un centru de servicii partajate în București. Începând cu anul 2018, Bucureștiul a devenit centru de coordonare a regiunii Europa Centrală (20 țări).

ÎMPREUNĂ, SUSȚINEM VIAȚA ÎN MIȘCARE.​

De unde vin succesul și ideile?​ Suntem convinși că provin din inteligența colectivă.​

Oamenii - angajații noștri - sunt sursa inovațiilor cu sens și durabile. De aceea, îi ajutăm să crească, să-și atingă potențialul și îi sprijinim să-și definească un parcurs profesional personalizat.​

Ceea ce ne ghidează este spiritul nostru inovator, al tuturor, iar scopul nostru este să-l cultivăm și să-l încurajăm. Punem constant sub semnul întrebării status quo-ul și învățăm să facem lucrurile din ce în ce mai bine.​ De aceea, suntem încrezători că vom găsi răspunsuri la provocările viitorului.​ Aceasta este misiunea noastră ca angajator: să încurajăm inovația, să creăm o viață mai bună pentru fiecare dintre noi.​

Publicat 27 Febr. 2024 Reactualizat 26 Mart. 2024 Expiră 28 Mart. 2024