Gratis

HR Generalist

RETURO SISTEM GARANȚIE RETURNARE S.A.

Candidatul Ideal

In this position, you will serve as the primary contact for all aspects of the complete employee lifecycle, encompassing post-recruitment and employee relations.

Descrierea jobului

What would you do?
  • Administer onboarding and offboarding procedures effectively.
  • Update and maintain employment contracts while addressing employee inquiries.
  • Ensure HR data accuracy and upkeep.
  • Oversee occupational medicine liaison with medical suppliers for new and current employees.
  • Handle daily ad-hoc HR responsibilities.
  • Support HR Manager in priority delivery and HR best practice implementation.
  • Contribute to projects enhancing HR processes and introducing new tools.
Your profile:
  • Bachelor's degree obtained;
  • Minimum of 2 years' experience in Human Resources;
  • Proficient in spoken and written English;
  • Effective communication skills, patience, ability to thrive under pressure;
  • Exceptional attention to detail and strong sense of responsibility;
  • Capable of working independently and collaboratively within a team;
  • Proficiency in MS Office (Excel, Outlook, PowerPoint, Word) is essential.

RetuRO SGR S.A. este administratorul Sistemului de Granție-Returnare, cea mai mare inițiativă de economie circulară a României. Misiunea noastră este ca, prin implementarea SGR, să avem un mediu mai curat și să ne atingem țintele anuale de colectare și reciclare impuse de Uniunea Europeană. Însă dincolo de acest lucru, ne propunem să inspirăm dorința de a genera o schimbare pozitivă în societate, de a impulsiona o mișcare în rândul tuturor generațiilor către o Românie mai verde. Credem în puterea transformatoare a acțiunii colective, construită prin implicarea fiecăruia dintre noi. Suntem o companie administrată în sistem dualist, construită pe baza principiului not-for-profit, ceea ce înseamă că eventualul profit este reinvestit exclusiv în dezvoltarea Sistemului de Garanție-Returnare. Așadar, scopul întregii noastre activități este de a dezvolta o infrastructură cât mai prietenoasă de gestionare a ambalajelor și de a-i determina pe toți locuitorii țării să o adopte, contribuind în acest fel la o dezvoltare sustenabilă a României.

Publicat 14 Mart. 2024 Reactualizat 13 Apr. 2024 Expiră 13 Apr. 2024