Gratis

Financial Controller

IRUM S.A.

Candidatul Ideal

DESCRIEREA COMPANIEI ȘI A POZIȚIEI VACANTE
MAVIPROD este o companie dinamică și inovativă, cu sediul în Reghin, județ Mureș care a luat ființă în 1993.
Societatea, cu capital integral privat – autohton, fiind 100% proprietatea familiei Oltean, specificul de bază al societății fiind comercializarea pieselor de schimb pentru utilajele agricole și forestiere.
MAVIPROD deține începând cu 1998 pachetul majoritar de acțiuni al S.C. IRUM S.A. Reghin, societate binecunoscută și având o tradiție de peste 50 de ani ca unic producător de tractoare articulate forestiere-TAF.
Parte a grupului de firme Maviprod, IRUM este una dintre companiile de renume „Made in RO”, care se remarcă prin producția singurelor tractoare românești și care la 70 de ani de la înființare, se mândrește cu o echipă de peste 500 de angajați.
Fabrica IRUM se întinde pe o suprafață de 175.000 m2, care cuprinde propriul Centru de Cercetare și Dezvoltare IFOR, dar și secțiile de producție integrate (prelucrări CNC, turnătorie, linie de tratament termic, sculărie, atelier sudură, vopsitorie), sinergia dintre acestea fiind rezultatul produselor românești IRUM.
Grupul de firme Maviprod – IRUM este într-o continuă creștere și dezvoltare atât din punct de vedere al rezultatelor direct cuantificabile precum sunt Cifra de Afaceri, numărul de magazine din țară, portofoliu de produse, număr de angajați, cât și din considerente calitative precum tehnologizarea, procesele, calitatea produselor și a condițiilor de muncă.
Pentru că printre aspectele care definesc Grupul de firme sunt siguranța, stabilitatea și sustenabilitatea, odata cu această continuă creștere, nevoia de a crea noi structuri a devenit obligatorie. Astfel a luat ființă noua structură a departamentului de Analiză financiară, care deservește întregul grup de firme.
Misiunea departamentului Analiză financiară: Claritate în cifrele Grupului MAVI - IRUM pentru a ghida managementul către decizii strategice, bazându-se pe valori precum: Claritate, Ordine, Consecvență.
În prezent căutam Financial Controller, care să vină să întregească echipa nou creată.

CERINŢE
  • Studii superioare finalizate în domeniul economic;
  • Cunoștiințe MS Office (Excel, Word, PowerPoint) - avansat;
  • Calificări speciale: cunoștinte de contabilitate de gestiune;
  • Persoană organizată;
  • Capacitate de analiză și sinteză;
  • Adaptabilitate, atitudine proactivă, capacitate de a inova;
  • Responsabilitate, capacitate de analiză și atenție la detalii;
  • Spirit analitic: să poata identifica soluții la problemele cu care se confruntă;
  • Simț dezvoltat al eticii profesionale;
  • Limba Engleza – fluent;
  • Experiența pe o poziție similară constituie avantaj.
PROFIL CANDIDAT
  • Seriozitate, dinamism, atenție la detalii;
  • Perseverență în îndeplinirea obiectivelor;
  • Spirit practic și organizat;
  • Disponibilitate pentru lucrul în echipă dar capabil să lucreze și singur.

Descrierea jobului

PRINCIPALELE SARCINI ȘI RESPONSABILITĂŢI

Dacă îți dorești să faci parte din echipa noastră de Financiar, vei realiza activități specifice, precum:
  • Realizează rapoarte și analize financiare (Cash-Flow, P&L, bilanț lunar);
  • Asigură gestionarea procesului de raportare lunară a cheltuielilor operaționale aferente centrelor de cost, respectiv a investițiilor și verifică alocarea corectă a tranzacțiilor lunare;
  • Realizează analiza lunară a deviațiilor versus buget și discutarea lor cu responsabilii de departamente;
  • Gestionează analizele lunare/indicatorii în legatură cu activitatea operațională, cu accent pe costul de produs și profitabilitate;
  • Realizează verificarea lunară a stocurilor pe gestiuni și depozite în sistemul ERP operațional versus contabilitate, analizează evoluția stocurilor și a tranzacțiilor de consum a acestora;
  • Gestionează în ERP costul și structura de cost pe produs;
  • Realizează analize ad-hoc și previziuni conform solicitărilor;
  • Este parte a echipei care gestionează întocmirea și monitorizarea bugetului anual, pe termen mediu și a previziunilor;
  • Oferă sprijin celorlalte departamente și echipe pe teme de controlling, elaborează proceduri în acest sens;
  • Parte a echipei de inventariere a mijloacelor fixe și stocurilor;
  • Se asigură de derularea corectă a inventarelor precum și operarea corectă a acestora.

BENEFICII
  • Remunerație motivantă într-un mediu de lucru stabil.
  • Suport continuu pentru creșterea profesională.

IRUM, parte a grupului de firme MAVIPROD, este singurul producător de tractoare agricole și utilaje forestiere din România, având o experiență de aproape 70 ani în construcția de utilaje destinate industriei forestiere și agricole. În prezent se mândrește cu o echipă formată din peste 500 angajați și este constant în căutare de noi colegi, care să de-a o mână de ajutor în realizarea produselor românești.
Puteți afla mai multe pe www.irum.ro !

Publicat 8 Mart. 2024 Reactualizat 5 Apr. 2024 Expiră 7 Apr. 2024