Gratis

Finance Business Partner

Vodafone Romania

Candidatul Ideal

What you'll do?

The role requires building and maintaining effective working relationships with both the financial teams and key stakeholders across the business, to provide accurate and timely commercial management of revenue, direct costs and all other costs associated to the P&L Segment. This involves partnering with key managers in the commercial teams to develop challenging business plans and monitor these on a monthly basis.

Descrierea jobului

Who you are?
  • Responsible for a segment of the Consumer Business Unit end to end, being a business partner, providing the necessary information in defining the strategy, decision-making process and risk prevention;
  • Prepare monthly reports and analyze performance across key financials and business drivers;
  • Works with business teams to translate commercial strategy into plans and budgets;
  • Analyses performance against plans, identifying and recommending operational and process improvement;
  • Provides key support to the forecasting process, updates and improves the model;
  • Maintains a clear view of risks and opportunities;
  • Analyses data to support balancing the level of actions between budget constraints and commercial drive;
  • Conducts ad hoc analysis on various topics as required;
  • Interacts directly with assigned segment management, highlighting deviations and alerting to potential future risks (as well as opportunities).

Core competencies, knowledge and experience:
  • University degree
  • Intermediate/advanced excel skills
  • Ability to work with different groups
  • Effective communication skills
  • Strategic thinking
  • Stakeholder management (develop and maintain strong value-added relationships)
  • 1-3 years of experience in the similar field of Finance
  • Fluent in English
  • Telecom experience is considered a plus

What's in it for you?
  • Hybrid working regime 2 days from the office, 3 days remote;
  • Special discounts for Vodafone employees, Friends & Family offers;
  • Demo phone subscription - unlimited (voice and data);
  • Medical subscription to a top private clinic & other medical benefits;
  • Life insurance & Insurance for hospitalization and surgical interventions;
  • Annual voucher for eyeglasses settlement;
  • Bookster subscription;
  • Preferential subscriptions to gyms;
  • Participation in development programs and challenging projects in the leadership area;
  • Access to internal Wellbeing & Recognition events;
  • Extra vacation days (for seniority, special events, volunteering).

Vodafone România este unul dintre cei mai importanți furnizori de servicii de telecomunicații și tehnologie din lume, cu o vastă experiență în comunicații și Internet of Things, precum și în promovarea serviciilor financiare mobile și transformarea digitală pe piețele emergente.

La Vodafone, credem că oportunitățile și promisiunile unui viitor digital mai bun ar trebui să fie accesibile tuturor și ne asigurăm că cei mai vulnerabili nu sunt lăsați în urmă în călătoria către acel viitor. Prin intermediul tehnologiei noastre, lucram pentru a elimina diferențele existente și pentru a ajuta oamenii să contribuie în mod egal și pe deplin la societate.

De ce Vodafone?

Ne preocupăm să fim o companie dedicată diversității ca motor al schimbării; Ne dorim o lume mai conectată, mai incluzivă și mai durabilă; Folosim tehnologia pentru a reduce emisiile de carbon; Provocăm și inovăm pentru a conecta oameni, companii și comunități din întreaga lume; Cu noi poți să fii tu însuți, să împărtășești inspirație, să îmbrățișezi noi oportunități, să prosperi și să faci o diferență reală.

Vodafone se angajează să atragă, să dezvolte și să rețină cei mai buni oameni, oferind un loc de munca motivant și incluziv, în care talentul este cu adevarat recunoscut și recompensat. Ne angajăm să promovăm incluziunea pentru toți cu convingerea că diversitatea joacă un rol important în succesul companiei noastre. Îi incurajăm în mod activ pe toți să ia in considerare posibilitatea de a face parte din călătoria noastră.

Alatură-te astăzi companiei Vodafone Romania!

Together we can !

Publicat 27 Mart. 2024 Reactualizat 24 Apr. 2024 Expiră 26 Apr. 2024