Gratis

Farmacist / Asistent farmacie

Farmacia Crisia
2 poziții

Candidatul Ideal

Ne mărim echipa! Dacă ești ambițios, îți plac provocările, iar profesionalismul te definește, te
vrem în echipa noastră!

Conditii:
Farmacist: Absolvent al facultatii de farmacie;
Asistent de farmacie: Absolvent al Scolii postliceale de farmacie.

Descrierea jobului

ATRIBUȚII:

Farmacist
Studii superioare finalizate în domeniu. Experiență pe un post similar minim 2 ani.
•Coordonează întreaga activitate a farmaciei atunci când este împuternicit de către
Farmacistul sef;
•Respectă deontologia și etica profesională;
•Cunoaște și aplică prevederile legale menționate în Codul Deontologic al Farmaciștilor
elaborat de către Colegiul Farmaciștilor din România;
•Respectă Procedurile interne ale unității elaborate în conformitate cu Regulile de bună
Practică Farmaceutică;
•Este membru al Colegiului Farmaciștilor din România;
•Efectuează recepția calitativă și cantitativă a medicamentelor și a celorlalte produse la
primirea lor în farmacie;
•Asigură conservarea și eliberarea medicamentelor, precum și a celorlalte produse pe care
farmacia le poate deține;
•Eliberează medicamente, rețete compensate și gratuite, preparate galenice pe rețete
obișnuite sau la cerere, cu respectarea prevederilor legale în vigoare;
•Controlează și executa operațiuni de gestiune ale farmaciei, după caz;
•Asigură recepția calitativă și cantitativă a produselor specifice la intrarea în farmacie,
conform documentelor legale (facturi fiscale, avize de însoțire a mărfii);
•Urmărește corectitudinea întocmirii documentelor specifice: rețete, avize, etc.;
•Urmărește valabilitatea produselor.

Asistent de farmacie
•Organizează spaţiul de muncă şi activităţile specifice necesare distribuirii medicamentelor şi
materialelor sanitare;
•Asigură aprovizionarea, recepţia, depozitarea şi păstrarea medicamentelor şi produselor
farmaceutice;
•Eliberează medicamente, produse galenice, materiale sanitare conform documentelor de
primire (facturi fiscale) şi documentelor de eliberare (reţete, foi de condică);
•Verifică documentele de eliberare să fie completate corespunzător şi să conţînă parafa şi
semnătura medicului prescriptor;
•Recomandă modul de administrare a medicamentelor eliberate, conform prescripţiei
medicului;
•Oferă informaţii privind efectele şi reacţiile adverse ale medicamentului eliberat;
•Verifică termenele de valabilitate a medicamentelor şi produselor farmaceutice şi previne
degradarea lor;
•Respectă reglementările în vigoare;
•Respectă secretul profesional şi codul de etică şi deontologie al asistentului medical;
•Se preocupă de actualizarea cunoştinţelor profesionale prin studiul individual sau alte
forme de educaţie medicală continuă;
•Operează în calculator documente de primire (facturi fiscale) şi documente de eliberare a
medicamentelor şi materialelor sanitare conform programului agreat de instituţie, CASMB și
CASAOPSNAJ, unde instituţia are relaţii contractuale;

BENEFICII:

• Pachet salarial motivant;
• Instruire de specialitate;
• Mediu de lucru atractiv, alături de o echipă tânără și motivată;
• Posibilitatea de evoluție și avansare în carieră.

Farmacie - Locațiile noastre se afla în Zona Dorobanți și Mihai Bravu
Publicat 19 Mart. 2024 Reactualizat 16 Apr. 2024 Expiră 18 Apr. 2024