Gratis

Expert Basel-Managementul Portofoliului de Credite

Raiffeisen Bank

Candidatul Ideal

Competente necesare pentru executia jobului:
  • Gandire sintetica si strategica;
  • Pragmatic, orientat spre rezultate;
  • Excelent comunicator, capacitate de relationare cu multiple zone din cadrul bancii ;
  • Orientare spre solutii inovatoare de rezolvare a problemelor.
Studii si certificari necesare:
  • Certificari: preferabil PRM sau FRM; profil economic sau tehnic (statistica, matematica,
  • Experienta: minim 3-5 ani experienta in Managementul Riscului de Credit;
  • Experienta cu solutii de business intelligence (Power BI, Qlik, etc)

Descrierea jobului

Atributii cheie:
  • Calculeaza, evalueaza, raporteaza si monitorizeaza activele ponderate la risc (RWA) si le adecveaza capitalului (SREP);
  • Participa la procesul de bugetare si previzionare a indicatorilor de risc de credit;
  • Realizeaza raportarile reglementate catre BNR (COREP, Expuneri mari, Leverage Ratio, IP Losses,etc);
  • Analizeaza modificarile legislative ale acordului Basel atat la nivel national cat si la nivel European si propune implementarile necesare;
  • Participa la actualizarea si raportarea ICAAP (evaluarea adecvarii capitalului intern la riscuri, analiza evolutie capitalui economic, evaluarea profilului de risc al bancii);
  • Participa la definirea scenariilor de stress test si realizeaza teste de stress pentru riscul de credit;
  • Propune masuri de optimizare in vederea mentinerii riscului de credit la un nivel adecvat.

Raiffeisen Bank, bancă universală de top, activează pe piața bancară din România de peste 25 de ani, deservind peste 2,3 milioane de clienți, persoane fizice și juridice. Banca are 4.930 de angajați în 291 de unități, 1130 ATM&MFM și 27.000 POS-uri.

Să lucrezi la Raiffeisen Bank înseamnă să fii alături de oameni care împărtășesc aceeași viziune și aceeași pasiune pentru excelență, ca parte a unui grup international.

Liderii noștri sunt recunoscuți pentru felul în care își susțin angajații și le insuflă pasiunea lor.

Bankingul digitalizat este atins doar cu o echipă unită și motivate, susținută de un mediu care sprijină dezvoltarea constantă a abilităților personale și profesionale.

Te asteptam pe pagina noastra de cariere https://cariere.raiffeisen.ro, pentru a vedea toate rolurile disponibile și a fi parte din echipa Raiffeisen!

Publicat 15 Mart. 2024 Reactualizat 12 Apr. 2024 Expiră 14 Apr. 2024