Gratis

ECONOMIST

BANCA COOPERATISTĂ BAIMAREANA

Candidatul Ideal

Economist

Descrierea jobului

- Cunoaşterea, respectarea şi aplicarea corespunzătoare a prevederilor Regulamentelor Băncii Naționale a României și ale normelor și procedurilor Băncii Centrale ︁︀​︂︃︃​︁︂︇​︁︂︈Cooperatiste CREDITCOOP care reglementează operațiunile de plăți, depozitele la termen și colaterale în cadrul rețelei CREDITCOOP, certificatele de depozit şi carnetele de economii, operațiunile în mandat în cadrul rețelei CREDITCOOP, decontările și operațiunile bancare, precum și cele privind angajarea personalului cu atribuții gestionare, constituirea de garanții și răspunderea în legătură cu gestionarea mijloacelor bănești și a altor valori în cadrul organizațiilor cooperatiste de credit din rețeaua CREDITCOOP, cât și a normelor și procedurilor privind cunoașterea clientelei în scopul prevenirii spălării banilor și finanțării terorismului, ale organizațiilor cooperatiste de credit din rețeaua CREDITCOOP;

- Primeşte şi verifică documentele legale specifice fiecărei categorii de client, la momentul iniţierii unei relaţii de afaceri cu aceştia, pentru deschiderea și administrarea de conturi de disponibilităţi sau oferirea de produse şi servicii bancare clienţi (persoane fizice sau juridice) şi le prezintă pentru aprobare persoanelor desemnate, conform competenţelor şi de acceptare graduală, în funcţie de riscul asociat clientului;

- Efectuează operaţiunile legate de deschiderea de cont şi introduce datele în aplicaţia informatică;

- Monitorizează tranzacţiile efectuate de clienţi în conturi, cu ajutorul aplicaţiei informatice, în vederea depistării tranzacţiilor suspecte şi neobişnuite;

- Asigură prelucrarea, instituirea și gestionarea popririlor înființate pe conturile debitorilor, clienți ai băncii;

- Asigură revizuirea periodică a informaţiilor deţinute cu privire la clienţi şi actualizează permanent documentaţia de identificare a clientului precum şi în baza de date informatică;

- Primeşte şi înregistrează documentele pentru operaţiuni între punctele de lucru şi agenţii, confirmând totodată efectuarea acestor operaţiuni;

- Verifică modul cum au fost completate documentele pentru operaţiunile de încasări şi plăţi prin casierie şi acceptă pentru procesare pe cele care sunt corecte şi care poartă semnăturile de autorizare;

- Primeşte, verifică şi acceptă sau respinge instrucţiunile de plată iniţiate de client, cu respectarea Normelor Băncii Naționale a României şi ale Băncii Centrale Cooperatiste CREDITCOOP de transfer de fonduri;

- Verifică existenţa disponibilului din cont necesar efectuării plăţii;

- Înregistrează în aplicație ordinele de plată şi le trimite agenţiei CREDITCOOP la care banca cooperatistă este arondată pentru a fi decontate ulterior;

- Primeşte de la Agenţia CREDITCOOP la care este arondată încasările rezultate din Sistemele Electronice de Plăţi;

- Colaborează cu celelalte compartimente, servicii şi direcţii din cadrul Băncii Centrale Cooperatiste CREDITCOOP prin agenţia la care este arondată, pentru buna desfăşurare a procesului de transfer de fonduri al reţelei în conformitate cu reglementările în vigoare;

Banca Cooperatistă ,,BAIMAREANA'' Baia Mare este instituţie de credit, constituită ca asociaţie autonomă de persoane fizice unite voluntar, fără nici un fel de discriminare pe criterii de naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, apartenenţă politică, avere, condiţie socială, rasă sau sex, în scopul îndeplinirii nevoilor şi aspiraţiilor lor comune de ordin economic, social şi cultural, a cărei activitate se desfăşoară, cu precădere, pe principiul întrajutorării membrilor cooperatori.
Publicat 17 Mai 2024 Reactualizat 17 Mai 2024 Expiră 30 Mai 2024