Gratis

Economist - Contabil senior

Atlant Building S.R.L.

Candidatul Ideal

Societatea de constructii ATLANT BUILDING S.R.L. din Brasov angajeaza Economist - contabil senior

- studii superioare economice finalizate;
- vechime de minimum 5 ani pe un post similar;
- reprezinta un avantaj experienta in contabilitatea firmei cu specific in constructii/productie.
- reprezinta un avantaj cunoasterea softului Saga
- cunostinte foarte bune de contabilitate financiara;
- cunostinte si abilitati avansate de operare MS Office, in special Excel;
- abilitati de comunicare si lucru in echipa;
- persoana organizata si atenta la detalii.

Descrierea jobului

- Contabilitate financiara de la inregistrarea documentelor pana la intocmirea situatii financiare;
- Salarizare: verificare condici de prezenta si centralizarea pontajelor primite de la locatiile angajatorului (santiere de constructii), calcul salarii, elaborarea statului de plata, plata salariilor, intocmire si depunere cereri de recuperare a concediilor medicale;
- Productie: inregistrarea costurilor directe si indirecte aferente productiei lunare si repartizarea acestora asupra productiei obtinute;
- Inventarierea periodica a valorilor patrimoniale (planificare inventariere si urmarirea realizarii acestuia pana la inregistrarea rezultatelor inventarierii);
- Pregatirea documentatiei pentru rapoartele de evaluare, leasing si credite (documentatia necesara pentru aprobarea dosarului de credit);
- Operatiuni necesare la inchiderea si elaborarea balantei lunare (reevaluari de sold, inchidere conturi de cheltuieli si venituri, TVA, calcul impozit pe profit.);
- Intocmirea balantei de verificare pe conturi analitice si sintetice, apoi elaborarea registrelor obligatorii;
- Intocmirea declaratiilor fiscale (inclusiv SAF-T) si depunerea lor la termen;
- Intocmirea si evaluarea situatiilor financiare anuale si semestriale;
- Mentinerea relatiilor profesionale cu autoritatile fiscale, auditorii externi daca este cazul, precum si pregatirea documentatiilor si informatiilor solicitate de catre acestia.

SC ATLANT Building SRL activeaza pe piata in domeniul constructiilor civile, industriale si agricole, oferind calitate prin intermediul tuturor serviciilor prestate.
Publicat 5 Mart. 2024 Reactualizat 4 Apr. 2024 Expiră 4 Apr. 2024