Gratis

Digital Marketing & Performance Specialist

S.C. INTERBRANDS ORBICO S.R.L.

Candidatul Ideal

We are looking for people who have:

• Working experience as an onsite Digital Marketing & Performance Specialist in B2C or B2B ecommerce, or for the online leg of an omni-channel business or for a marketplace. Proven experience in performance marketing and lead generation;
• 3-5 years professional experience in retail/FMCG and ecommerce is advantage;
• Experience in SEO and SEM;
• Freedom to create targeted lead generation marketing campaigns;
• Knowledge of promotional tools and online marketing tactics;
• Knowledge of e-commerce marketing, online consumer behavior, e-mail marketing;
• Ability to use online marketing tools, e-mailing, loyalty programs;
• Knowledge of GA, Hotjar, other analytical tools;
• Proficient with Adobe Photoshop & Microsoft Office;
• Higher education;
• Passionate, hardworking, analytical, persistent, cooperative attitude.
• English – working language

Descrierea jobului

Job responsibilities:

• Planning, creating and implementing activities in the field of traffic acquisition in the ecommerce platforms;
• Planning, conducting and managing online marketing campaigns with the scope of: building awareness, generating new leads and growing sales;
• Planning, conducting and managing marketing activities (email marketing, SMS, targeted promotions, segmented communication) to current customer database and manages tools to do it;
• Cooperation with external agencies and other departments on content creation & social media marketing;
• Banner creation & execution for online marketing campaigns;
• Responsibility for website positioning, SEO and SEM;
• Cooperation with the Sales department in reaching potential customers;
• Working on building customer acquisition funnels, tools for optimizing marketing campaigns (including creating a landing page);
• Generates reports and performance analysis for the digital & performance marketing activities;
• Works on conversion, cart value and customer journey;
• Actively participates in developments with group digital team.

Înființată în 1993, Interbrands Marketing & Distribution este astazi una dintre cele mai importante companii de distributie si marketing de bunuri de larg consum din Romania, iar obiectivul nostru este să rămânem în elita soluțiilor dedicate administrarii lanțului de aprovizionare, generand valoare și oferind calitate consumatorilor din toată țara.

Cifrele vorbesc de la sine:

-Aproximativ 8% din bunurile de larg consum din Romania trec anual prin sistemul nostru logistic;

-Peste 27,000 de locații comerciale din toată țara sunt aprovizionate săptămânal de Interbrands;

-Avem peste 1800 de angajați, 22 parteneri, 3 centre logistice și o flotă de 1470 mașini.

Compania are acoperire națională, prin cele 75 de birouri active (inclusiv sediul central din Bucuresti) si 3 centre de distributie. După o analiză de modalitatilor de abordare eficienta a pieței, Interbrands operează pe următoarea platformă:

-1 platformă logistică și centru de distribuție;

-23 filiale multifunctionale;

-51 birouri de vanzari;

-sediul central - Bucuresti.

Interbrands a intrat pe piața românească având ca prim partener compania americană Procter & Gamble.

Ulterior ni s-au alaturat multe alte companii prestigioase din diferite sectoare de piata, in efortul de a aduce in cosul zilnic al consumatorilor români cele mai bune produse. Interbrands este distribuitorul de bunuri de larg consum cu cea mai mare cifra de afaceri și cea mai mare forță de vânzare din Romania, Partener de Elita al Brandurilor de Elita.

Publicat 27 Mart. 2024 Reactualizat 27 Mart. 2024 Expiră 26 Apr. 2024