Gratis

Credit Controller

MEDIST IMAGING & P.O.C. SRL

Candidatul Ideal

Te invităm să aplici dacă:
  • ai bune abilități de negociere;
  • ești o persoană organizată și care dă dovadă de o bună prioritizare a task-urilor;
  • îți place să comunici și să relaționezi, ești sociabil și ai o atitudine pozitivă;
  • dai dovadă de rapiditate de procesare și exactitate;
  • ești absolvent de studii de licență în economie;
  • ai cunoștințe solide de operare Microsoft Office (Excel);
  • ai cunoștințe de operare într-un ERP (SAP Business One reprezintă un avantaj);
  • cunoști limba engleză la nivel mediu;
  • ai experiență de minimum 2 ani într-un rol similar.

Descrierea jobului

Ce va trebui să faci?
  • Să întocmești raportul zilnic/săptămânal cu situația încasărilor/ creanțelor;
  • Să urmărești și să pregătești rapoartele necesare privind activitatea de credit control;
  • Să menții evidența clienților care au fost acceptați pentru scontare cu bilete la ordin și CEC;
  • Să revizuiești periodic și să monitorizezi limitele de credit, urmărind încadrarea vânzărilor în plafoanele/ termenele de credit aprobate;
  • Să urmărești scadențele clienților;
  • Să soliciți clienților și să înregistrezi, conform datelor primite, defalcările de plăți/compensările;
  • Să emiți rapoarte săptămânale (sau la cerere) către echipa de vânzări;
  • Să soliciți echipei de vânzări informații despre planul de plăți al clienților;
  • Să menții evidența contactelor cu clienții (date firme, numere telefoane, adrese email, persoane de contact) și să le actualizezi permanent în baza de date;
  • Să trimiți înștiințări clienților (înștiințare de emitere factură, de apropiere a termenului de plată, de expirare a termenului de plată etc.);
  • Să contactezi și să informezi clienții cu privire la acumularea datoriilor;
  • Să emiți și să transmiți informări, notificări și somații de plată către clienți în vederea recuperării debitelor restante;
  • Să monitorizezi promisiunile de plată ale clienților;
  • Să emiți săptămânal o listă a creanțelor care urmează a fi blocate în sistem;
  • Să trimiți notificări de plată clienților blocați;
  • Să soliciți lunar confirmări de sold pentru clienții repartizați, prin rotație, astfel încât la 3 luni să fie acoperite toate creanțele;
  • Să menții legătura cu persoanele desemnate din departamentul financiar-contabil pentru corelarea soldurilor și a oricăror situații care au legătură cu banca;
  • Să pregătești dosarele și să menții legătura cu avocații firmei pentru rezolvarea în instanță a litigiilor pentru scadențele nerecuperate.

Noi oferim:
  • dezvoltare profesională în una dintre cele mai mari companii din domeniu;
  • program de inducție și pregătire susținut de o echipă profesionistă și experimentată;
  • mediu de lucru plăcut (flexibilitate în organizarea programului etc.).

Îți dorești să lucrezi într-o companie selectată printre „Cele mai bune locuri de muncă din România în 2022” (Best Places To Work For in Romania in 2022)?

Medist Imaging & POC face parte din grupul Medist și este unul dintre cei mai mari distribuitori de echipamente medicale de imagistică și echipamente de urgență din România.

Căutăm pentru echipa din București un coleg/ o colegă care să împărtășească viziunea și valorile noastre și care să aibă rolul de Credit controller.

Publicat 20 Mart. 2024 Reactualizat 17 Apr. 2024 Expiră 19 Apr. 2024